رویداد ها در هنگام آتش سوزی ارتباط مستقیم با نوع کاربری ساختمان دارد. برای مثال رفتار های آتش در یک گارگاه نجاری تفاوت بسیاری با یک ساختمان مسکونی دارد. چرا که در آن کارگاه به دلیل وجود چوب ها و مواد آتشزا شرایط کاملا متفاوت است. از این رو برای شناخت بهتر محیط های مشابه از کلاس های حریق استفاده میکنند. این دسته بندی ها برای سرعت و دقت در عملیات مهار آتش کاربرد زیادی دارد. شناخت این موارد برای خرید و استفاده از سیستم های اطفا حریق لازم و ضروری میباشد. در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با انواع کلاس های حریق گفته شده است.

کلاس های حریق چیست :

کلاس های حریق عبارتند از مواد مورد هدف آتش و نوع گاز آن ها میباشد. که در آن رفتار های متناسب با وقوع هر یک از این کلاس ها آورده شده است. به عبارت ساده تر برای سهولت در پیشگیری و کنترل آتش سوزی، حریق ها را بر حسب ماهیـت مـواد سـوختنی بـه دسـته  های مختلفـی تقسیم بندی می کنند. مطابق استاندارد ملی به شماره ۷۷۵۶ گروه بندی های آتـش سـوزی را براسـاس ماهیـت مـاده سـوختنی ،تعریف میکنند. لذا این استاندارد شامل گروه خاصی از آتش سوزی کـه بـا خطـر ات ناشـی از الکتریسیته ارتباط دارد ، نمیشود.

معرفی انواع کلاس ها و دسته بندی های حریق

انواع کلاس های حریق :

به طور کلی انواع کلاس های آتش در کشور های مختلف تفاوت های اندکی با یکدیگر دارند. برای سهولت در پیشگیری و کنترل آتش سوزی ، حریق ها بر حسب ماهیت مواد سوختنی به دسته های مختلفی تقسیم میکنند . در آمریکا و ژاپن توسط مراجع رسمی حریق در چهار دسته (  D، C، B ،A) در اروپا و استرالیا به پنج دسته ( E، D، C ،B، A  )  تقسیم بندی شده است. هممچنین باید دانست که تقسيم بندي مورد تاييد كشور ما تقسيم بندي اروپايي است كه مورد تاييد ISO نيز مي باشد توضیحات این کلاس ها به شرح زیر است :

آتش دسته A :

همان طور که گفته شد در کشور های مختلف کلاس های اتش با هم تفاوت جزئی دارند. این نوع آتش سوزی از سوختن مواد معمولی قابل احتراق ، عموما جامد و دارای ترکیبات آلی طبیعی یا مصنوعی حاصل می شود . این منابع کاغذ ، پارچه ، چوب ، پلاستیک و امثال آن است که پس از سوختن از خود خاکستر به جا می گذارند . خاموش کننده هایی که برای کنترل آن بکار می روند علامتی مثلث شکل و سبز رنگ با نشان A  دارند . مبنای اطفاء آنها بر خنک کردن است .

کلاس های حریق دسته B :

کلاس حریق B شامل مواد مایع یا جامد قابل اشتعال میشود. در دسته بی مهار آتش دارای محدودیت هایی میباشد. لذا عملیات در این کلاس نسبتاً دشوار است. به عبارت دیگر این آتش در اثر سوختن مایعات قابل اشتعال یا جامداتی که به راحتی قابلیت مایع شدن دارند ( عموما مواد نفتی و روغنها ی نباتی ) پدید می آید. خاموش کننده هایی که برای این دسته مناسب هستند دارای برچسب مربع قرمز رنگ با علامت B  هستند . اطفاء این حریق عموما مبتنی بر خفه کردن است . لذا از سیستم اطفا حریق گازی در آن استفاده میشود.

کلاس دسته C :

در کلاس حریق C آتش سوزي ناشي از گازها يا مايعات يا مخلوطي از آنها میباشد. از طرفی این مواد براحتي قابليت تبديل به گاز را دارند. مانند گاز مايع و گاز شهري ، اين گروه نزديكترين نوع حريق به دسته B  مي باشد و در خاموش كننده مانند کپسول های آتش نشانی با علامت C  در مربع آبي رنگ مشخص مي شوند. راه اطفاء اين حريق خفه كردن و سد كردن مسير نشت میباشد.

معرفی و برسی کلاس های مختلف حریق

کلاس آتش D :

این کلاس مطعلق به آتش سوزی های ایجاد شده توسط الکتریسیته است. اما در تقسيم بندي اروپايي اين دسته شامل گاز هاي آتش گير مي باشد. لذا در ایران نیز کلاس دی به آتش های ایجاد شده توسط این گاز ها گفته میشود. اما در واقع دسته E شامل حريق الكتريكي است . اخيرا دسته جديدي تحت عنوان K يا  Fاضافه شده است كه بعلت وسعت حريقها جاي خود را باز نموده است . اين دسته مربوط به حريق آشپز خانه و روغن هاي آشپزي است.

کلاس آتش E :

همان طور که گفته شد کلاس E شامل آتش های ایجاد شده توسط نیروی الکتریکی است. اما یکی از خصوصیات اصلی آن وجود دستگاه های الکتریکی به عنوان عامل  اصلی آتش سوزی میباشد. در واقع اين دسته شامل حريقهاي الكتريكي بوده كه عموما در وسايل الكتريكي و الكترونيكي اتفاق مي افتد مانند  سوختن كابلهاي تابلوبرق يا وسايل برقي و حتي سيستم ها ي كامپيوتري ، نامگذاري اين دسته نه بخاطر متفاوت بودن نوع ماده سوختني بلكه بخاطر مشخصات وقوع ، اهميت و نوع دستگاه است كه حريق در آنها رخ مي دهد . راه اطفاء اين دسته قطع جريان برق و خفه كردن حريق با گاز CO2 يا هالن و هالوكربن مي باشد . خاموش كننده هايي كه قابليت كنترل آن را دارند با حرف E نشان داده مي شوند.

نتیجه گیری :

سازمان های مختلف جهانی برای بیشتری تأثیرگذاری عملیات اطفا حریق ، انواع آتش را طبق دسته های مختلف طبقه بندی کردند. این دسته ها که با نام کلاس های حریق نیز شناخته میشوند، شامل اطلاعاتی در خصوص نوع آتش و نحوه برخورد با آنها میباشند. از طرفقی هم سیستم های اطفا حریق دارای عملکرد متفاوتی نسبت به یکدیگر میباشند. از این رو شناخت این کلاس ها برای خرید و استفاده از این تجهیزات بسیار کارآمد است.

دیدگاهتان را بنویسید