سیستم واترمیست چیست ؟ یکی از سیستم های اطفاء حریق بر مبنای آب میباشد. در زمان های گذشته تا کنون ، آب یکی از موارد مهم در مهار آتش میباشد. این ماده به واسطه نوع استفاده آن هم با خنک کردن و هم خفه کردن آتش را خاموش میکند. در سیستم اطفاء حریق واترمیست آب با فشار خیلی بالا به صورت غبار در می آید. این مورد به گسترش ناحیه عملکرد در مهار آتش کمک زیادی کرده میکند. در این مقاله به برسی و معرفی این سیستم خواهیم پرداخت.

معرفی سیستم اطفاء حریق واترمیست :

سیستم واترمیست به انگلیسی Water mist یکی از بهترین سیستم های اطفاء حریق بر مبنای آب میباشد. این روش با کمک فشار بالا و استفاده از تجهیزات به خصوص آب را به صورت غبار در می آورد. با این کار مقدار اندک آب در سطح وسیعی از محیط پخش میشود. در این حالت دمای کلی محیط کم میشود. از طرفی با کاهش دسترسی آتش به اکسیژن از گسترش آتش جلوگیری میکند. البته این سیستم بر اساس خنک سازی آتش عمل میکند. در ادامه در خصوص عملکرد سیستم واترمیست توضیحات بیشتری میدهیم.

عملکرد سیستم اطفاء حریق واترمیست :

عملکرد سیستم واترمیست یا همان Water mist مطابق بر تولید غبار آب می­باشد که به صورت تولید ذرات ریز آب در محیط عمل می­کند. قطر این ذرات در این سیستم بین ۱۰ تا ۱۰۰ میکرون میباشد. در این سیستم آب با فشار بسیار بالایی که توسط سیستم تامین فشار تولید می­شود در شبکه توزیع می­گردد، فشار بالای تولید شده سبب تخلیه آب از نازل به صورت ذرات بسیار ریز می باشد.

این ویژگی در سیستم Water mist سبب استفاده متفاوت از گرمای نهان تبخیر آب در جذب حرارت حریق میشود. از طرفی هم آب ویژگی سرد کنندگی خود را دارد. اما به دلیل تبدیل شدن به پودر در فضای تخلیه شده به طور کامل پخش می­شود که در این حالت پوششی در اطراف حریق تشکیل می­دهد که مانع از رسیدن اکسیژن به حریق می­شود و همچنین خاصیت جذب حرارت توسط ذرات آب بیش از حالت معمول آن کوچک میشوند. تا حدی که این این مقدار ۱۷۰۰ برابر بیشتر ازحالت معمول سیستم اطفاء حریق اسپرینکلر میباشد. از این رو تأثیر گذاری این روش به دلیل حذف دو پایه اصلی گسترش آتش بسیار بالا است.

کاربرد سیستم های مهار آتش واتر میست :

سیستم اطفاء حریق واتر میست به دلیل تأثیرگذاری بسیار بالا در مهار آتش کاربرد های زیادی دارد. البته به دلیل تجهیزات خاص این مورد دارای محدودیت هایی نیز میباشد. در زیر برخی از مهمترین کاربرد های این سیستم را مشاهده میکنید :

در ادامه به برسی مزیت های سیستم اطفاء حریق واترمیست میپردازیم :

مزایای تجهیزات مهار آتش واتر میست :

همان طور که گفته شد ، تجهیزات سیستم اطفاء حریق واترمیست آب را به صورت غبار در میآورند. در روش های دیگر همچون استفاده از اسپرینکلر ها آب ها به صورت دانه های درشت تر به روی آتش ریخته میشوند. این آب ها پس از مهار آتش بر محیط باقی میمانند. اما در روش واتر میست غبار آب در همان ابتدا با مهار آتش تبخیر میشود. همچنین نم زدگی در ای روش بسیار کمتر از روش های دیگر است. به همین دلیل مزایای استفاده این روش به مراتب بیشتر میباشد.

در ادامه مزایای سیستم واتر میست بیان شده است :

نتیجه گیری :

آب ها در گذشته تا کنون یکی از مواد مهم در مهار آتش بودند. امروزه با پیشرفت علوم مختلف استفاده از این ماده دچار تغییرات زیادی شده است. سیستم های اطفاء حریق واترمیست نتیجه این تغییرات میباشد. این سیستم با ایجاد آب به صورت غبار ، آتش را هم اکسیژن و هم حرارت آتش را میگیرد. به این صورت تأثیرگذاری بالایی بر مهار آن دارد. در این مقاله به معرفی این سیستم پرداخته شد.

دیدگاهتان را بنویسید