پیش از معرفی انواع سنسور های اعلام حریق اطلاعاتی را در خصوص این سیستم ها ارائه میدهیم. سیستم های اعلان حریق که توسط وسیله هایی به دتکتور ها عمل میکنند به این صورت است که ، با وقوع آتش محل آن را شناسایی کرده وبه ساکنین و در برخی از موارد به مراکز آتشنشانی ارائه میدهند. این دتکتور های برای اعلان حریق از روش های بسیار متنوعی استفاده میکنند. هر یک از این موارد به نوعی از ویژگی در زمان آتش سوزی حساس هستند. برای مثال برخی از آن ها نور حساسند. برخی دیگر به دود ، برخی از آن ها حتی به گرما حساسیت دارند.  انواع سنسور های اعلام حریق و دتکتور ها را در سیستم های اطفاء حریق اتوماتیک مورد استفاده قرار میگیرد. در ادامه در خصوص این سنسورها توضیحات بیشتری داده شده است.

معرفی دتکتور ها و سنسور های اعلام حریق :

مجموعه ای از تجهیزات سنسوردار بصری و صوتی می باشد که به شکل هوشمند، وجود دود، مونوکسید کربن و آتش را اعلام نموده و مانع از بروز آتش سوزی های گسترده خواهد شد. هشداردهنده های سیستم اعلام حریق بسته، به امکانات نصب شده در دستگاه به شکل صوتی، نوری و یا فرکانسی بوده و از قیمت های متفاوتی برخوردار می باشد. سنسور اعلام حریق یکی از تجهیزات ایمنی بسیار مهم در کاهش خسارت های مالی و جانی ناشی از آتش سوزی است. امروزه سنسور اعلام حریق دارای انواع متفاوتی است. تا چندین سال گذشته حوادث مربوط به گازگرفتگی، آتش سوزی و خفگی ناشی از دود  در تعداد مرگ و میر تأثیر زیادی داشت. امروزه متخصصین بسیار زیادی تصمیم به ابداع سنسور اعلام حریق گرفته و توانستند با موفقیت به تولید این محصول فائق آیند. امروزه انواع بسیار زیادی از سنسور اعلام حریق در بازار موجود بوده و در مدل های جدیدتر از سنسورهای مدرن و باکیفیت برخوردار می باشند. در ادامه به کاربرد اصلی سنسور های اعلام حریق توضیحات بیشتری میدهیم.

کاربرد اصلی دتکتور ها و سنسور های الان حریق :

معمولا یک سیستم اعلام و یا اعلان حریق مجهز به دتکتور دود، شعله، گاز و حرارت بوده و از طریق فلاشرها و آژیرها به اعلام وضعیت اضطراری در محیط پرداخته و از بروز خطرات جانی و مالی ناشی از این رویداد پیشگیری خواهد نمود. معمولا سیستم های هشدار دهنده حریق در مکان های عمومی پرجمعیت مانند مجتمع های مسکونی و اداری، آپارتمان ها، ساختمان های صنعتی، هتل ها و خوابگاه ها نصب گردیده و تا حد امکان از بروز خسارات مالی و جانی پیشگیری می نماید.

انواع سنسور های ضد حریق :

با پیشرفت علم و تکنولوژی برای تولید وسایل مختلف ، سنسور های اعلام حریق تنوع بسیاری پیدا کردند. انواع سنسور های ضد حریق حساسیت خاصی را از آتش دارند. به طوری که انواع آن بر اساس حساسیت های این دتکتور ها دسته بندی میشوند. به طور کلی دسته بندی سنسور های اعلام حریق به صورت زیر است :

دتکتور های حرارتی
دتکتور های دودی
انواع سنسور های گازی
یونیزاسیون
دکتور های نوری

در ادامه توضیحات مختصری در خصوص هر یک از این موارد داده میشود.

دتکتوری های حرارتی :

دتکتور های حرارتی بنا به نوع آن نسبت به درجه خاصی از دما و یا افزایش دما و یا هر دو آن، حساس هستند و با ایجاد یکی از این شرایط، حریق را تشخیص می دهند و فعال می شوند. سنسور های حساس به گرما دارای انواع متنوعی هستند.

انواع سنسور های اعلام حریق حرارتی :

این موارد عبارتند از :

دتکتور حرارتی ثابت : به یک درجه ثابت از دما حساس بوده و با رسیدن دمای محیط به آن درجه سیستم فعال میشود.
دتکتور حرارتی افزایشی : این سنسور ها به مقدار افزایش دما حساس میباشند. در صورت افزایش ناگهانی به مقدار تعیین شده در این سیستم عملیات اعلان آغاز میشود.
دتکتور حرارتی خطی : دمای تمامی محیط را اندازه گیری میکند و با تغییر ناگهانی یک بخش متوجه حظور آتش میشود.
دتکتور حرارتی ترکیبی : سنسور های دتکتور حرارتی ترکیبی هم به درجه ثابت و هم تغییرات آن حساس هستند.
دتکتور های دودی :

سنسورهایی هستند که دود را به عنوان نشانه‌ی اصلی حریق تشخیص می‌دهند. دتکتورهای دودی یا Smoke detector در ساختمان‌ها و نقاط مختلف باید نصب شوند.این یکی از رایج ترین سنسور های الان حریق میباشد. این نوع دتکتورها (دتکتور دودی) دارای یک باکس یا محفظه هستند که در صورت پر شدن این محفظه از دود، هشدار می دهند و حریق را اعلام می نمایند.

سنسور های گازی :

این سنسور ها با وجود و با تشخیص وجود یا غلظت گازها را در جو آتش را شناسایی میکند. کار کرد این دتکتور ها به این صورت است که غلظت غیرعادی گاز را به سرعت تشخیص می دهد و بی درنگ به سیستم‌های کنترلی اعلام می‌کند. سنسور گاز ساختمان همزمان گاز شهری، گاز دود، گاز مونواکسید کربن را می‌تواند تشخیص دهد. در سیستم اعلام نشتی گاز به کمک سنسور گاز اقدامات امنیتی تعریف می‌شوند. این سنسورها بر اساس حساسیت به نوع گاز دسته بندی میشوند. به طور کلی انواع این دتکتورها عبارتند از سنسورهای حساس به گاز دی اکسید کربن و گاز مونوکسید کربن که دو گاز سمی در هنگام وقوع آتش میباشد.

دتکتور های یونیزاسین :

عملکرد سنسور های یونیزاسیون به این صورت است که این سیستم دارای یک محفظه میباشد که با هوای بیرون در ارتباط است و فضای داخلی محفظه به وسیله ی یک منبع رادیو اکتیو یو نیزه می شود ( منظور از یونیزاسیون مرحله ای است که مولکولهای هوا به صورت یون های مثبت و الکترون های منفی تبدیل می شود) حرکت الکترون ها و یون ها یک جریان الکتریسیته به وجود می آ ورد که اگر دود وارد این محوطه شود جریان الکتریسیته کاهش می یابد و دتکتور فعال می شود. از طرفی دیگر دتکتور دودی شامل یک لامپ و فتوسل کوچک است که وجود دود باعث قطع ارتباط این دو و عمل دتکتور می شود. دتکتورهای دودی در دفاتر کار، اتاق پذیرایی و به طور کلی مکانهایی که حریق مشهود نمی باشد مورد استفاده قرار میگیرند.

سنسور های اعلام حریق نوری :

در این سنسور ها اعلام حریق را با استفاده از ویژگی شکست نور در اثر برخورد آن با دود حاصل از آتش سوزی انجام میدهند. روش بکارگیری این سنسور ها تا حدی پیچیده است. در این سیستم ها از ۲ عدد فرستنده و گیرنده مادون قرمز استفاده می‌گردد. که توسط یک چمبر سیاه رنگ از یکدیگر جدا شدند. به طوریکه در حالت عادی (بدون دود)، نور این فرستنده و گیرنده روی یکدیگر نمی‌افتد.

دیدگاهتان را بنویسید