معرفی کپسول های آتش نشانی پودر و گاز

معرفی کپسول های آتش نشانی پودر و گاز

کپسول های آتش نشانی پودر و گاز شامل ماد جامد با ابعاد بسیار ریزی هستند که با ترکیب گاز هایی مختلف داخل محفظه های تحت فشار قرار می گیرند. یکی از مهمترین های این تجهیزات برای استفاده در اماکن دارای تجهیزات الکترونیکی است.

در واقع مواد داخل کپسول های آتش نشانی پودر و گاز رسنای الکتریکی نیستند. لذا پسماند های این کپسول ها به تجهیزات الکترونیکی صدمه نمیزند. از طرفی نیز در مناطق خطرساز مانند فضاهای دارای بار الکتریکی فشار قوی یکی از تجهیزات مهم برای مهار آتش به شمار میرود. یکی از مزیت های مهم این کپسول ها ماندگاری بالا در هنگام حریق است.

سه مورد از مهمترین عوامل گسترش آتش شامل حرارت، اکسیژن و وجود مواد اشتعال پذیر در محیط است. مواد اطفایی این کپسول ها با کاهش حرارت به همراه کاهش اکسیژن و ایجاد سطحی غیر اشتعال پذیر سه عنصر مهم در گسترش آتش را مهار می کنند.

از این رو این ماده بهترین مواد اطفا کننده در خصوص کنترل آتش است. تولید پسماند در این کپسول ها حد بسیاری مشکل ساز است. در واقع مواد پودری مورد استفاده در آنها بسیار ریز هستند.

لذا با اینکه این مواد کاملا خشک بوده و رطوبتی ندارند، اما به راحتی در منافذ سطحی جای گرفته و پاکسازی آنها به سختی انجام می شود. در ادامه به توضیحات بیشتر در خصوص معرفی کپسول های آتش نشانی پودر و گاز پرداخته می شود.

معرفی کپسول های آتش نشانی پور و گاز

اغلب تجهیزات اطفا حریق با نوع مواد اطفا کننده آن دسته بندی میشوند. یکی از مهمترین انواع کپسول های آتش نشانی ، تجهیزات مورد استفاده با پودر و گاز است. این مواد سه عنصر اصلی برای گسترش آتش را مهار می کنند. این به معنای تأثیر گذاری بالا برای عملیات اطفا است.

از طرفی کپسول های آتش نشانی پودر و گاز دارای اهمیت بسیاری جهت مهار آتشسوزی های ناشی از تجهیزات الکترونیکی هستند. این مورد به دلیل عدم رسانایی مواد پودری جامد میباشد. به عبارت دیگر کپسول های آتش نشانی پودر و گاز از جمله پرکاربردترین مواد اطفا حریق در بین تجهیزات مربوطه به حساب می آیند.

اجزای تشکیل دهنده کپسولهای پودر و گاز

به طور کلی تمامی کپسولهای اطفا حریق شباهت ظاهری بسیاری با یک دیگر دارند. اما از نظر عملکرد، نحوه استفاده و اجزای تشکیل دهنده بسیار متفاوت هستند. لذا اجزای کپسول های اتش نشانی پودر و گاز نیز با دیگر کپسولها متفاوت است.

به طور معمول یک کپسول آتش نشانی شامل مخزن، دستگیره هستند. خود دستگیره نیز شامل اهرم و ضامن است. با کشیدن ضامن مواد آماده خروج از این تجهیزات می شوند. لازم به ذکر است که نوع رنگ و جنس بدنه نیز دارای اهمیت بالایی هستند.

این مخزن دارای ضخامت کافی برای نگهداری از مواد تحت فشار درون کپسول آتش نشانی پودر و گاز حفاظت می کند. در بالای این مخزن استوانه ای، اهرمی بر روی دستگیره تعبیه شده که با فشار دادن آن، محتویات مخزن با فشار زیادی از کپسول خارج می شود. در ادامه به برسی محتویات این کپسول ها خواهیم پرداخت.

مواد کپسول آتش نشانی پودر و گاز تدبیر

مواد درون این کپسول ها عبارتند از پودر های جامد  خشک که به مقدار بسیار کوچکی تبدیل شده اند. این مواد با گاز ها ترخیب شده که فشار لازم برای خروج به همراه برخی تأثیر گذاری بالا در هنگام عملیات اطفا حریق را داشته باشند. به طور کلی مواد اطفا کننده در کپسول های آتش نشانی بسیار با یک دیگر تفاوت دارد.

این تجهیزات معمولاً حاوی ترکیبات مختلفی مانند، آب، پودر و گاز، گاز دی اکسید کربن هستند. البته در خصوص کپسولهای گازی دسته بندی وسیعی از مواد مورد استفاده وجود دارد. با این حال این اثرات مختلفی بر آتش دارند. در واقع برای استفاده از آن ها باید به کاربرد و ویژگی های آن توجه بسیاری کرد.

مزایا مواد اطفایی پودرو گاز

همان طور که گفته شد یکی از مهمترین مزیت های استفاده از کپسول های آتش نشانی پودر و گاز مهار سریع و کامل حریق است.  عامل پودر می تواند با جدا نمودن بخش های مهم تشکیل دهنده واکنش های شیمیایی از یکدیگر (یعنی گرما، سوخت و اکسیژن) از گسترش آتش سوزی جلوگیری و در نتیجه آتش را خاموش کند.

از ویژگی های دیگر کپسول های پودری می توان به قابلیت بالای خنک کنندگی، خفه کنندگی حریق، رقیق کنندگی اکسیژن و عدم رسانا بودن اشاره کرد. ویژگی نارسانایی این مواد آن را برای اطفا حریق های اماکن دارای تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی بسیار پرکاربرد می کند.

کاربرد کپسول های پودر و گاز

به طور کلی این ماده برای اطفا حریق های B , C کاربرد بسیاری دارد. البته با اینکه می توان از آن ها در مهار آتش کلاس A استفاده کرد، اما تأثیرگذاری آن بسیار اندک خواهد بود.  کلاس A شامل آتش هایی میشود که با مواد جامد همچون چوب ایجاد شده باشد.

لذا استفاده از کپسول آتش نشانی پودر و گاز در کارگاه های چوب بری توصیه نمی شود. از طرفی به دلیل چسبندگی مواد ریز جامد با مایعات کاربرد کپسول های آتش نشانی پودر و گاز برای اطفا حریق های کلاس B بسیار اهمیت دارد.

این کلاس آتش شامل مواردی مرتبط با مایعات اشتعال پذیر همچون مواد روغنی و شیمیایی دیگر است. این کپسول ها دارای مزایای بسیاری هستند. در ادامه برای معرفی مزایای این کپسول های اطفا حریق توضیحات کوتاهی خواهیم داد.

سوالات متداول کپسول پودر و گاز تدبیر

کاربرد کپسول پودر و گاز چیست؟

کپسول پودر و گاز تدبیر برای حریق های کلاس B , C کاربرد دارد و برای آتش سوزی های مواد جامد همچون چوب کاربرد ندارد.

چرا از کپسول پودر و گاز تدبیر استفاده کنیم؟

کپسول پودر و گاز تدبیر واکنش سریعی در مهار آتش دارد که این یکی از مهمترین مزیت های این کپسول محسوب می شود.

پست قبلی

معرفی کپسول های آتش نشانی خانگی

پست بعدی

معرفی سیستم اطفا حریق اسپرینکلر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…