معرفی کپسول های آتش نشانی خانگی

معرفی کپسول های آتش نشانی خانگی

در معرفی کپسول های آتش نشانی خانگی باید گفت که به تجهیزات ساده و قابل حمل در منازل گفته می شود که حاوی مواد اطفایی متناسب با کاربری آن ها هستند. در واقع برای سهولت در استفاده و عملکرد صحیح این تجهیزات در منازل، باید دارای خصوصیاتی باشند.

به طور کلی کپسول های اطفا حریق منازل دارای وزنی مناسب بوده و قابلیت حمل آسان دارند. تجهیزات سنگین باعث کاهش شدید عملکرد در هنگام آتش سوزی توسط افراد حاظر می شود. از طرفی نوع ماده اطفا کننده در منازل بسیار مهم است. برخی از مواد می تواند باعث تخریب محیط گردند. برخی دیگر صدمات جانی را در این محیط ها به دنبال دارند.

نوع کپسول ها می تواند تأثیرات متفاوتی بر آتش داشته باشد. چرا که از مواد مهار کننده در آنها به روش های مختلف عملیات اطفاء را انجام می دهد. از این رو انتخاب نوع کپسول های آتش نشانی برای استفاده به صورت خانگی دارای اهمیت بالایی است.

به عبارت دیگر نمی توان از تمامی انواع کپسول های آتش نشانی در این منازل استفاده کرد. مهمترین مواد اطفایی در این کپسول ها گاز های IG است. این مواد نه پسماندی دارند و نه برای انسان و محیط زیست مشکلی ایجاد می کنند. با این حال می توان از تجهیزات و مواد متنوع دیگر نیز در این زمینه استفاده کرد.

در این مطلب به معرفی کپسول های آتش نشانی خانگی خواهیم پرداخت.

کپسول های آتش نشانی برای منزل

کپسول های آتش نشانی خانگی نوعی از کپسول های غیررسمی ایجاد شده در اندازه های نسبتاً کوچک هستند. وزن این تجهیزات به بسیار اهمیت دارد. در واقع یکی از مهمترین ویژگی های این تجهیزات وزن و حجم آنهاست.

وزن این کپسول ها طوری تعیین می شود که تمامی افراد بالغ داخل یک ساختمان توانایی حمل و استفاده از این تجهیزات را داشته باشند. این تجهیزات به هنگام آتش سوزی توسط افراد براحتی استفاده شده و در کنترل آتش نقش بسیار مهمی ایفا می کنند.

وجود کپسول آتش نشانی خانگی قابل حمل در هر خانه و برخی از وسیله های نقلیه بسیار با اهمیت است. در صورت استفاده صحیح، این کپسول ها می توانند بلایای ناشی از آتش سوزی را کاهش داده و یا از وقوع آن ها خودداری کنند. از طرف دیگر برخی از کپسول ها دارای گاز های کربن دی اکسید و یا مواد ترکیب شده با آب ( مواد اطفا کننده رسانای الکتریکی ) هستند.

از این رو باید با شناخت بهتر کاربری موجود کپسول ها را تهیه کنید. در ادامه به برسی اهمیت توجه به کاربری در تهیه کپسول های آتش نشانی خانگی میپردازیم.

اهمیت توجه به کاربری در تهیه کپسول های آتش نشانی

توجه به کاربری در تهیه کپسول های اطفا حریق دارای اهمیت بالایی است. همان طور که در مطالب پیش گفته شد این کپسول ها دارای مواد مختلفی هستند. همچنین این به روش های مختلفی آتش را مهار می کنند. در برخی از آن ها به وسیله پاشش آب برخی دیگر گاز و در بعضی از کپسول ها ترکیبی از مواد دیگر به همراه این دو ماده عملیات اطفاء را انجام می دهند.

لذا مواد اطفایی موجود در آن ها عملکرد کاملا متفاوتی دارند. در برخی از کاربری ها به دلیل وجود سیستم ها و تجهیزات حساس نباید از کپسول های دارای مواد خورنده و یا رسانا استفاده کرد.

همچنین برای تهیه این کپسول ها باید به نوع آتش نیز دقت بسیاری شود. آتش سوزی دلایل بسیار زیادی دارد. ممکن است به دلیل مواد اشتعال پذیر خشک مانند چوب ها باشد و یا برای مثال امکان آتشسوزی به وسیله مایعات اشتعال پذیر ( مانند مواد نفتی ) در یک منطقه بیشتر است.

لذا باید با تشخیص درست نوع آتش سوزی در ناحیه مورد نظر و کاربری آن ها کپسول آتش نشانی را تهیه نمایید. کپسول آتش نشانی بیوورسال با بالاترین کاربرد در اطفا حریق بهترین کپسول برای منزل است.

بیشتر بدانید: بیوورسال چیست؟

تشخیص نوع آتش سوزی در ناحیه های مختلف

تشخیص نوع آتش سوزی احتمالی در ناحیه های مختلف منازل اهمیت بالایی دارد. چراکه ماده های مهار حریق بر اساس نوع آتش ایجاد شده دسته بندی می شوند. از این رو باید با شناخت و تشخیص نوع اتش در ناحیه های مختلف منازل نوع کپسول ها را انتخاب و تهیه کرده و در مناطق مربوطه نصب نمایید.

در واقع شناخت ناحیه و لوازم موجود در آن، جهت انتخاب نوع و اندازه این تجهیزات کمک بسیاری می کند. در واقع این موضوع تعیین کننده اهمیت وجود نوع و سایز در حین خرید کپسول آتش نشانی خانگی برای منزل هستند.

حتی در خانه ها یا ساختمان های دیگری که دارای سیستم های اطفاء حریق خودکار هستند، کپسول های آتش نشانی قابل حمل لایه ای محافظتی در مقابل آتش ایجاد می کند. باید در نظر داشته باشید که تمامی ساختمان های مسکونی باید مجهز به کپسول اطفا حریق باشند.

بهترین مکان قرارگیری کپسول اطفا در منازل

به دلیل اهمیت مکان قرارگیری کپسول های آتش نشانی، برای نصب این تجهیزات باید به نکات زیر دقت کنید:

  • قرار گیری باید در مکانی قابل دید با دسترسی بسیار آسان باشد. ( به علت دسترسی سریع نباید در محفظه یا کابینت ها نگهداری شود. )
  • باید همه افراد خانه با نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی آشنایی داشته باشند.
  • مطالعه نکات روی کپسول ( به دلیل نوع مواد مختلف در آن ها ممکن است نیاز به رعایت نکاتی در استفاده از آن باشد. )
  • نگهداری صحیح و انجام سرویس های دوره ای ( در غیر این صورت امکان اختلال در عملکرد کپسول در هنگام آتش سوزی وجود دارد. )
  • در نحوه نصب به قوانین آن دقت کنید. برای مثال در صورتی که وزن کپسول بالا باشد ، باید در ارتفاء کمتری آن را نصب نمایید.

نکات مهم هنگام خرید خاموش کننده مناسب برای منزل

در هنگام خرید کپسول آتش نشانی برای منزل بهتر است به مواد زیر دقت کنید:

وزن کپسولبرای انتخاب یک کپسول برای منزل بهتر است آن را طوری انتخاب کنید که وزن مناسبی داشته باشد و باید مطمئن باشید که در مواقع اضطراری هم خودتان و هم اعضای خانواده تان به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند.

محل نصب: در انتخاب محل نصب محصول بهت است که آن را در جایی از خانه که احتمال می دهید در معرض خطر آتش سوزی است، قرار دهید. نکته دیگر این است که اطمینان داشته باشید دو از دسترس کودکان نگهداری می شود.

قیمت مناسبقیمت کپسول ها بسته به آنچه که انتخاب می کنید متفاوت است و همچنین حجم و ماده اطفاء دو عام مهم برای تعیین کپسول آتش نشانی است.

کپسول آتش نشانی برای منزل را از کجا بخرم؟

برای خرید یک کپسول مطمئن بهتر است که با یک کارشناس در این مورد صحبت کنید. شرکت تدبیر با چندین سال سابقه مفید در فروش کپسول های آتش نشانی در خدمت شما عزیزان هستند. می توانید برای خرید و سوالات قبل از خرید با شماره های درج شده در این سایت تماس بگیرید.

سوالات متداول خرید کپسول آتش نشانی برای منزل

بهترین کپسول آتش نشانی برای منزل باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

یک کپسول برای منزل باید برای اسنان سمی نباشد و تاثیرات مخربی در هنگام اطفا روی مواد و وسایل خانه نداشته باشد.

چرا کپسول بیوورسال بهترین خاموش کننده برای منزل است؟

مواد داخل کپسول بیوورسال برای انسان غیر سمی است و حالت خورندگی ندارد و از همه مهمتر برای انواع آتش مناسب است.

پست قبلی

بهترین مکان برای نصب کپسول های آتش نشانی

پست بعدی

معرفی کپسول های آتش نشانی پودر و گاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…