معرفی سیستم های IG در اطفا حریق

معرفی سیستم های IG در اطفا حریق

سیستم های IG در سیستم های اطفا حریق پاک ترین عملیات مهار آتش را دارد. به دلیل اینکه در هنگام عملیات مهار آتش در این سیستمها پسماند تولید نمیشود. از طرفی مواد اطفا کننده در این سیستمها گاز های IG است. گاز های آی جی به عنوان گاز های پاک شناخته میشوند.

این مواد ترکیبی از گازهای نجیب میباشد. یکی از مهمترین ویژگی این مواد عدم واکنش شیمیایی با محیط اطراف میباشد. از طرف دیگر به دلیل وجود این ویژگی نگهداری از تجهیزات مورد استفاده در سیستم اطفا حریق IG با سهولت بالاتری صورت میگیرد.

چرا که این گاز ها در طی زمان طولانی کارایی خود را از دست نداده و میتوان از آنها در طولانی مدت استفده کرد. از این رو نیاز به تعویض آن ها در طولانی مدت نمیباشد. ( چرا که این تغییر و کاهش کیفی مواد اطفایی یا به عبارتی فاسد شدن آن ها ارتباط مستقیم با واکنش های شیمیایی درون آن دارد.)

همچنین به دلیل این ویژگی سیستم IG جهت استفاده برای تمامی آتش ها کاربرد دارد. گازهای نجیب به دلیل عدم ایجاد مشکلات زیست محیطی دارای اهمیت و جایگاه بالایی در خصوص عملیات اطفا میباشند. در این مطلب جهت برسی و معرفی سیستم های IG در عملیات اطفا حریق توضیحات کامل تری داده میشود.

معرفی سیستم های IG در اطفا حریق

معرفی گاز های نجیب :

گاز های نجیب امل گازهایی بی بو و بدون مزه میباشند. این مواد شامل عناصر هلیم ، نئون ، آرگون ، کریپتون ، زنون ، رادون  و اوگانسون میباشند. تمامی این مواد در گروه ۱۸ جدول تناوبی قرار می گیرند. همچنین به غیر از گاز هلیم، تمام گازهای نجیب دارای آرایش الکترونی خارجی ns2 np6 هستند که آرایشی بسیار پایداری میباشد. گاز آرون در خصوص عملیات مهار آتش به دلیل ویژگی حرارتی و پایداری شیمیایی بالا استفاده زیادی میشود. تا حدی که از این گاز در سیستم های IG اطفا حریق به عنوان ماده اصلی اطفا کننده بکارگرفته شده است.

به طور کلی گاز های نجیب با نام دیگر آن گاز های خنثی نیز شناخته میشد. در واقع نام IG در این سیستم ها به همین مورد اشاره میکند. البته در سیستم ها تنها از گاز های نجیب استفاده نمیشود. به طور کلی این مواد در این سیستم ها برای عملکرد بهتر با گاز هایی مانند CO2 با مقدار مشخص ترکیب میشوند. در زیر توضیحاتی در خصوص معرفی بهتر این سیستم ها داده شده است.

معرفی سیستم IG اطفا حریق :

همان طور که گفته شد در سیستم های IG اطفا حریق از گاز های نجیب یا همان خنثی استفاده میشود. این گاز ها به دلیل ثبات شیمیایی بالایی که دارند به گازهای تنبل نیز شهرت دارند. همان طور که گفته شد یکی از مهمترین مواد مهار کننده در سیستم های اطفا حریق  IG آرگون میباشد. این گاز حرارت محیط را کاهش داده و همچنین باعث عدم رسیدن اکسیژن به آتش میشود.

ترکیب این گاز به CO2 به دلیل تنظیم فشار و استفاده از خصوصیات گاز کربن دی اکسید کاربرد زیادی دارد. به طور کلی گازهای سیستم اطفا حریق IG شامل ترکیبی از آرگون و نیتروژن که هر دو از گازهای جوی می باشند. سیستم IG با پتانسیل تخریب لایه اوزون صفر، پتانسیل گرمایش جهانی صفر و طول عمر جوی صفر، بهترین استانداردهای زیست محیطی را دارا می باشد.

از این رو سیستم ها به خصوص برای کاربری های دارای فضا های بسیار بزرگ به دلیل حجم گاز های مورد نیاز و مشکلات استفاده از گاز های دیگر در آن ها کاربرد بالایی دارد. البته تا کنون در ایران قانونی مبنی بر لزوم استفاده از گاز های پاک به جای دی اکسید کربن ایجاد نشده است.

لذا میتوانید از انواع مختلف سیستم های دیگر گازی استفاده نمایید. البته سیستم IG اطفا حریق به دلیل مزایای فراوان دارای کاربرد خاص خود هستند. در زیر توضیحاتی در مورد کاربرد این سیستم ها را بیان میکنیم.

کاربرد سیستم IG :

اهمیت کاربرد استفاده از سیستم های IG به دلیل عدم واکنش با محیط اطراف میباشد. همچنین این گاز ها نارسنا هستند. از این رو برای مهار آتش سوزی های ایجاد شده توسط تجهیزات الکتریکی کاربرد زیادی دارد. از طرفی به دلیل این ویژگی سیستم های IG استفاده از آن جهت حفاظت از اماکن دارای تجهیزات الکترونیکی بسیار محبوب میباشد و گسترده میباشد. در ادامه به معرفی مهمترین کاربرد های سیستم های اطفا حریق IG خواهیم پرداخت :

 

در اماکن دارای تجهیزات الکترونیکی ( به دلیل نارسنایی گاز های آرگون و دی اکسید کربن)

اتاق های سرور ( به دلیل انتشار مناسب در تمامی منافذ و عدم ایجاد پسماند در استفاده از این سیستم ها )

عملیات کامپیوتری

تاسیسات مخابراتی

اتاق های تابلو برق (Switchgear Rooms)

اتاق های کنترل

موزه ها و بایگانی ها

محیط های کنترل سیگنال

و…

پست قبلی

کپسول های آتش نشانی CO2

پست بعدی

سیستم های اطفا حریق دیتا سنتر ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…