معرفی سیستم اطفا حریق ورتکس

معرفی سیستم اطفا حریق ورتکس

سیستم های اطفا حریق ورتکس یکی از انواع سیستم های اطفا حریق ترکیبی مهم در اطفا حریق است. عملکرد این سیستم ها مشابه تجهیزات آبی است. با این حال تأثیرات مواد اطفا کننده گازی نیز در آن ها مشاهده می شود. به عبارت دیگر تجهیزات ورتکس ترکیبی از سیستم های واتر میست و گاز نیتروژن است.

عملکرد این سیستم از طریق کاهش دمای محیط و همچنین کاهش اکسیژن آتش را مهار می کند. از طرفی به دلیل فشار بالای این تجهیزات سرعت عملکرد آن ها بسیار بالا بوده و به دلیل ویژگی گازهای مورد استفاده در این سیستم ها ناحیه گسترده ای را در هنگام عملیات پوشش می دهند.

از طرفی به دلیل ته نشینی آن ها می تواند سطح اکسیژن را بدون به خطر انداختن افراد در محیط کاهش داده و آتش را به اصطلاح خفه کند. یکی از مهمترین ویژگی های این سیستم کاهش دمای محیط از طریق ذرات آب درون مواد اطفایی در این تجهیزات است.

از طرفی به دلیل کاهش اکسیژن نیز استفاده از تجهیزات vortex دارای اهمیت است. با این حال هزینه تهیه این سیستم ها تا حدودی بیشتر ازبرخی تجهیزات مشابه دیگر است. در این مطلب برای درک بهتر این تجهیزات و جهت معرفی و برسی سیستم اطفا حریق ورتکس توضیحاتی داده می شود. پس تا انتهای مطلب با ما باشید.

معرفی و نگاهی سیستم های اطفا حریق ورتکس

همان طور که گفته شد سیستم های اطفا حریق ورتکس vortex ترکیبی از دو سیستم مهار آتش واتر میست و گاز نیتروژن است. از این رو عملکرد این تجهیزات تا حد زیادی ویژگی های این دو سیستم را دارد. به عبارت دیگر مهار آتش در سیستم های ورتکس از طریق خفه و خنک کردن آتش به صورت هم زمان انجام می گیرد.

در واقع  سیستم اطفاء حریق ورتکس، جدیدترین سیستم اطفای حریق موجود در بازار است. این ترکیبی منحصر به فرد از فناوری ‌های اطفا حریق مه‌ آب و اطفا حریق با عامل پاک است. Vortex از ترکیب آب و نیتروژن برای ایجاد محیطی استفاده می کند که احتراق را حفظ نمی کند و در عین حال برای زندگی انسان مضر نیست. چرا که مواد اطفایی مورد استفاده در آن ها از گاز های موجود در جو و نیز آب استفاده می شود.

از گاز نیتروژن به عنوان عامل فشار و گاز مهار کننده در سیستم اطفاء حریق ورتکس بکار گرفته میشود. این گاز دو وظیفه اصلی را به عهده دارد. نیتروژن جهت تأمین فشار مورد نیاز برای خروجی سریع مواد اطفا کننده در هنگام آتش کاربرد زیادی در این سیستم ها دارد.

فشار ایجاد شده توسط این گاز قطرات آب را تا اندازه متوسط ​​۱۰ میکرون تبدیل می کند. از طرفی وجود این بخار آب با اندازه بسیار ریز علاوه بر گسترش ناحیه پوشش دستگاه می تواند گرمای آتش را گرفته و محیط را خنک کند. از طرف دیگر نیز نیتروژن محتوای اکسیژن را در خطر کمتر از ۱۶ درصد کاهش می دهد که حداقل آستانه برای پشتیبانی از احتراق است. به طور کلی امروزه به دلیل ویژگی های سیستم اطفا حریق ورتکس محبوبیت بالایی در استفاده از آن وجود دارد.

ویژگی های سیستم اطفا حریق vortex

ویژگی های سیستم اطفا حریق ورتکس شامل سرعت عملکرد این سیستم و تأثیرگذاری آن نسبت به سایر تجهیزات مهار آتش دیگر است. همان طور که گفته شد به دلیل وجود نیتروژن با فشار مشخص در کنار آب ، آن را به صورت مه به محیط با فشار زیاد منتشر می کند. این ویژگی باعث کاهش دمای محیط می شود.

از طرفی با نشست این مه در کنار گاز نیتروژن هم از طریق کاهش وجود اکسیژن برای آتش و هم با کاهش دمای سطحی آتش را مهار می کند. البته به دلیل ایجاد مه مشکلی در این خصوص ایجاد نمی شود.

یکی دیگر از ویژگی های مهم سیستم اطفا حریق vortex پسماند در این تجهیزات است. پسماند تولید شده توسط این سیستمها بسیار کمتر از سیستم آبی بوده و در مدت زمان کمتری محیط به وضع اولیه برخواهد گشت. ویژگی های سیستم اطفا حریق ورتکس بعث کاربرد گسترده آن ها در شرایط و اماکن مختلف شده است. در ادامه توضیح کوتاهی در این خصوص خواهیم داد.

کاربرد تجهیزات اطفا حریق vortex

همانطور که گفته شد ناحیه عملکرد سیستم مهار آتش ورتکس بالا تر از برخی تجهیزات مشابه است. از این رو استفاده از تجهیزات اطفا حریق vortex در محیط های وسیع مانند برخی از کارگاه ها و اماکن مشابه کارایی بالایی دارد. به طور کلی از این سیستم در محیط های صنعتی همچون تولید خودرو، محفظه های توربین و نیروگاه ها، کارخانه های فولاد ریخته گری، اتاق داده ها، محیط های دستگاه های صنعتی، کاربردهای دریایی به کار می بندند.

از طرفی به دلیل عدم وجود پسماند در این سیستم ها استفاده از آن در اماکن عمومی مانند ساختمان های مسکونی کاربرد دارد. با این حال به دلیل هزینه های نسبتاً بالای آن نسبت به برخی از سیستم های دیگر محبوبیت کمتری دارد.

سخن آخر

در این مطلب به طور کامل در مورد اطفا حریق vortex صحبت کردیم. برای خرید حتما با یک مشاور و متخصص در این زمینه صحبت کنید. همین حالا با کارشناسان ما در شرکت تدبیر تماس بگیرید و سوالات خود را بپرسید.

پست قبلی

معرفی انواع سنسور های اعلام حریق

پست بعدی

سیستم های اطفا حریق CO2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…