معرفی سیستم اطفا حریق اسپرینکلر

معرفی سیستم اطفا حریق اسپرینکلر

یکی از مهمترین انواع سیستم های اطفا حریق ، موارد مربوط به اسپرینکلر ها میباشد. عمده مواد اطفایی در سیستم های اسپرینکلر ها ، آب ها میباشند. در این سیستم ها آب به وسیله تجهیزات خاصی به همین نام هنگام خروج به صورت خاصی پاشیده شده که در نهایت موجب افزایش ناحیه پوشش سیستم در مهار آتش میشود. سیستم های اسپرینکلر ها دارای پسماند هستند.

همچنین به دلیل وجود آب در آن ها به تجهیزات الکترونیکی صدمات جدی وارد می کند. اما همچنان برای اطفا آتش ها در مناطق عمومی بدون وجود دستگاه ها و تجهیزات خاص بسیار کاربرد دارد. از طرفی پسماندها در سیستم های  اطفا حریق اسپرینکلر در محیط باقی نخواهد ماند.

آب به عنوان ماده اصلی اطفا کننده در این سیستمها استفاده میشود. لذا در مدت زمان مشخص با تبخیر آن آثار این ماده از محیط پاک خواهد شد. از طرفی اگر چه نمی تواند از این سیستم ها در برخی از اماکن استفاده کرد، اما همچنین به دلیل تأثیر گذاری آبها و نوع پاشش در سیستم های اطفا حریق اسپرینکلر، کاربرد بالایی در زمینه های مختلف آتش نشانی و مهار آتش دارد.

در این مطلب به معرفی و برسی سیستهای مهار آتش به روش اسپرینکلر توضیحات بیشتری داده می شود. از آنجا که این تجهیزات تا حد زیادی زیر مجموعه سیستم های اطفا حریق آبی شناخته می شوند، بهتر است برای شناخت بهتر این روش ابتدا به معرفی سیستم های آبی در مهار آتش توضیحاتی داده شود.

معرفی سیستم های اطفا حریق آبی

همان طور که از نام این سیستم ها پیداست، مواد اطفا کننده در آنها آب است. در واقع یکی از قدیمی ترین و مهمترین مواد اطفا کننده در گذشته تا کنون آب است. آبها به دلیل خصوصیات و ویژگی های منحصر به فرد خود، در کنترل آتش از طریق کاهش دما کاربرد زیادی دارند.

به حدی که امروزه استفاده از آن حتی در انواع کپسول های آتش نشانی مشاهده می شود. امروزه در سیستم های اطفا حریق آبی با استفاده از کنترل فشار از طریق روش های گوناگون و بکارگیری روش هایی مانند استفاده از اسپرینکلر ها کارایی آب را برای مهار آتش بهینه می کنند.

تمرکز و عملکرد این سیستم ها در کاهش دمای محیط و سطح مورد نظر جهت کنترل گسترش آتش و مهار آن میباشد. سرعت عملکرد این روش از انواع گازی آن بیشتر است. اما از نظر ناحیه پوشش به مراتب از این روش ها کمتر است. در واقع این مورد یکی از مهمترین ضعف های سیستم است.

یکی از مهمترین سیستم های آبی سیستم اطفا حریق اسپرینکلر ها است. در ادامه به معرفی مختصری از این مورد خواهیم پرداخت.

معرفی سیستم های اطفا حریق اسپرینکلر ها

همان طور که اشاره شد در مواد اطفایی مورد استفاده در تجهیزات مهار آتش اسپرینکلر ، آب است. به طور کلی استفاده از این سیستم ها به دلیل سهولت در استفاده و هزینه کم مواد اطفایی آن محبوبیت بالایی در بسیاری از اماکن دارد. آب ماده ای در دسترس بوده و همچنین استفاده از آن در محیط زیست کاملا بدون مشکل است.

از طرفی برخلاف سیستم های اطفا حریق مشابه دیگر، موجب کاهش سطح اکسیژن محیط نشده و استفاده از آن برای انسان کاملا بدون خطر است.

البته تجهیزات اسپرینکلر دارای محدودیت هایی هم هست. همان طور که میدانید ، آب رسانا بوده و در نتیجه با پاشش این ماده توسط این سیستم ها بر روش تجهیزات الکترونیکی موجب تخریب آن ها میگردد. لذا این سیستم ها کاربرد چندانی در اماکن دارای تجهیزات حساس ندارد.

همچنین پایداری شیمیایی آب چندان مناسب نیست. از این رو امکاتن ترکیب آن با مواد موجود در محیط وجود دارد. لذا در برخی از فضا ها که دارای ترکیبات شیمیایی خواص هستند، استفاده از آن ممکن است در عملکرد این ماده تأثیر بگذارد. در ادامه سعی بر این شده که کاربرد این سیستم ها به صورت مختصر گفته شود.

کاربرد سیستم های اسپرینکلر در مهار آتش

همان طور که اشاره شد سیستم های اطفا حریق اسپرینکلر ها از دسته سیستمهای آبی محسوب میشوند. از این رو کاربرد این تجهیزات همانند این سیستمها درخصوص مکان های عمومی است. از این سیستم ها نباید در فضاهای خاص دارای تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی استفاده کرد. همچنین به دلیل ترکیب شیمیایی آب با مواد دیگر میتواند باعث ایجاد محلول خورنده شود.

از این رو استفاده از آن در اماکنی مانند موزه ها چندان مناسب نیست. از طرفی آب ها بر خلاف مواد دیگر به بدن انسان آسیب نمیرسانند. از این رو در محیط هایی با درصد احتمال وجود افراد زیاد می تواند بسیار مفید باشد. چرا که در موارد گازی این مورد خود باعث صدمات جانی خواهد شد.

نتیجه گیری 

یکی از قدیمی ترین روش ها در مهار آتش، استفاده از تجهیزات اسپرینکلر میباشد. در واقع سیستم های اطفا حریق اسپرینکلر از دسته تجهیزات آبی برای اطفا حریق است. به دلیل وجود قطعات اسپرینکلر در این سیستم ها، عملکرد آب تا حد زیادی افزایش پیدا کرده است.

این سیستمها به دلیل عدم ایجاد مسمومیت برای انسان و تأثیر گذاری بالا در مهار و کنترل آتش با ماندگاری نسبتاً بالا مواد اطفایی دارای اهمیت بالایی در استفاده از آن هستند.

در این مطلب به برسی این تجهیزات پرداخته شد. اگر به مشاوره و راهنمایی بیشتر در این زمینه نیاز دارید شرکت تدبیر با سال ها تجربه در سیستم های اطفا حریق در خدمت شماست. همین حالا با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

پست قبلی

معرفی کپسول های آتش نشانی پودر و گاز

پست بعدی

معرفی بهترین کپسول آتش نشانی ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…