معرفی سیستم اطفا حریق آبی

معرفی سیستم اطفا حریق آبی

سیستم های اطفا حریق آبی یکی از قدیمی ترین تجهیزات برای مهار آتش میباشد. در واقع از دوران قدیم آب تنها ماده برای خاموش کردن آتش شناخته میشد. امروزه این ماده نیز کاربرد زیادی در تجهیزات مهار آتش برای برخی از اماکن دارد. به طور کلی برای مناطقی که دارای کاربری عمومی مانند سالن های عبور مراکز تجاری و برخی از دفاتر مورد استفاده قرار می گیرند. عملکرد این تجهیزات در کاهش به وسیله دمای آتش است.

به این صورت که با تبخیر آب دمای آتش را کاهش داده و آن را مهار میکند. سرعت عمل در سیستم های آبی بالا بوده و از این رو این تجهیزات در بین برخی از کاربری ها نسبتاً محبوب است. البته این سیستم ها به دلیل آثار مخرب آن بر تجهیزات الکترونیکی دارای محدودیت بالا در بکارگیری آن میباشد.

این خصوصیت آب حتی ممکن است خود دچار صدمات جانی گردد. از این رو در طراحی آن نکات مختلف اجرایی را رعایت می کنند. توصیه میشود که در هنگام تهیه و استفاده از این سیستم ها نهایت دقت انجام شود. در این مطلب به برسی و معرفی سیستم اطفا حریق آبی خواهیم پرداخت.

چرا آب

آب به دلیل کاهش سریع حرارت به وسیله عمل تبخیر در آن دارای کاربرد های وسیع در صنایع مختلف میباشد. یکی از کاربرد های مهم این ماده استفاده آن برای مهار آتش است. آب به خودی خود رسانای حرارتی خوبی نیست. اما مولکول های آب دارای دمای تبخیر پایین دارند. از طرفی هم در صورت تماس مستقیم با محیط انتقال حرارت به سرعت انجام میشود.

در برخی از روش های اطفا حریق این ماده به صورت غبار و مه به محیط منتشر می گردد. لذا باعث کاهش رسیدن اکسیژن به آتش میشود.به طور کلی خصوصیات آب باعث شده تا که به عنوان یک ماده اطفاء کننده جایگاهی جدایی ناپذیر پیدا کند. در ادامه به معرفی سیستم های اطفا حریق آبی خواهیم پرداخت.

معرفی سیستم های اطفا حریق آبی

همان طور که از نام این تجهیزات پیداست ، در این سیستم های اطفا حریق ماده اطفا کننده آب میباشد. این تجهیزات در انواع متنوعی تولید میشوند. هر یک از آنها آب را به گونه ای به محیط منتشر میکنند. در برخی از آن ها به صورت مه و در برخی دیگر به صورت پایششی عملیات اطفا انجام می شود. یکی از معایب این سیستم ها پوشش اندک محیط در آنها است.

همچنین همان طور که گفته شد، از این سیستمها نمیتوان در اماکن دارای تجهیزات حساس استفاده کرد. لذا سیستم اطفا حریق آبی کاربرد محدودی دارد. البته کاربرد اصلی این تجهیزات برای اماکن مسکونی و یا در مناطق عمومی دارای تجهیزات معمولی غیر حساس استفاده کرد. درادامه برای معرفی و برسی کاربرد استفاده از سیستم اطفا حریق آبی توضیحاتی داده میشود.

معرفی کاربرد استفاده از سیستم های آبی

به طور کلی در تمامی مناطق به جز اماکنی که دارای دمایی پایین ( به دلیل انجماد سریع آب ) و قسمت های دارای تجهیزات حساس میتوان از سیستم های آبی استفاده کرد. این ماده یکی از مواد اطفا کننده اقتصادی میباشد، لذا کاربرد آن در خصوص دسته کاربری عمومی قرار میگیرد.

به طور کاربرد تجهیزات آبی برای مهار آتش در مناطق زیر بسیار مورد استفاده قرار می گیرد :

  • در انبارهای دارای تجهیزات غیر حساس
  • در بخش های عمومی مراکز خرید ( به جر مغازه ها و اماکن دارای تجهیزات الکتریکی )
  • استفاده فراوان در پارکینگ
  • استفاده در کارخانجات
  • و..

مزایای سیستم های آبی

یکی از مهمترین مزایا سیستم های اطفا حریق آبی سرعت عملکرد در آن ها میباشد. به خصوص در بهینه سازی های صورت گرفته در مورد استفاده از آب به عنوان مواد اطفا کننده، سیستم هایی ایجاد شده که توانایی خاموشی آتش با پوشش فراوان را دارا هستند. از طرفی به دلیل پسماند کاملا غیر سمی و بدون ضرر توجه بسیار زیادی به این سیستم ها شده است.

به طور کلی برای معرفی مزایای سیستم اطفا حریق آبی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • این سیستم دارای هزینه بسیار کم در خصوص تهیه مواد اطفا کننده میباشد. ( به دلیل امکان استفاده از آب نا آشامیدنی )
  • گرانروی آبها پایین بوده و این امر به گسترش و جاری شدن آن بر محیط کمک می کند. ( پوشش بهتر سطحی به هنگام عملیات مهار آتش )
  • بالا بودن تحمل حرارتی آبها و از طرفی سرد کنندگی بالای سیستم اطفا حریق آبی تا حدی که در این زمینه حدوداً پنج برابر گاز CO2 تأثیرگذاری بالاتری دارد.
  • تبخیر آن در محیط باعث کاهش دمای کلی محیط می شود. همچنین این مورد به جلوگیری از گسترش آتش کمک زیادی می کند.
پست قبلی

سیستم های اطفا حریق CO2

پست بعدی

کپسول های آتش نشانی CO2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…