استاندارد های در سیستم های اعلام حریق

استاندارد های در سیستم های اعلام حریق

در سیستم های اعلام حریق ( همان اعلان حریق) استاندارد هایی برای استفاده و نصب صحیح این سیستم ها آورده تهیه شدند. این استاندارد ها شامل قوانینی برای بکارگیری این سیستم ها برای بهترین عملکرد ممکن ایجاد شده اند. همچنین در این استاندارد ها نوع سیستم اعلام حریق و مساحت هر منطقه تحت نظارت این سیستم ها را مشخص میکند. لذا عملکرد این تجهیزات در کنار سیستم های اطفا حریق بالاتر خواهد رفت. همچنین یکی دیگر از مهمترین کاربرد های این قوانین تضمین عملکرد صحیح در کنار بهینه سازی تجهیزات میباشد. لذا استفاده از استاندارد های سیستم اعلام حریق یکی از مهمترین موارد بکارگیری این تجهیزات به شمار میرود.

معرفی سیستم های اعلام حریق

پیش از آنکه به استاندار های سیستم های اعلام حریق بپردازیم بهتر است با این سیستم های اعلام حریق آشنایی بیشتری داشته باشید. به طور کلی یک سیستم اعلام حریق مجموعه ای از تجهیزات اعلام حریق نظیر دتکتور دود، حرارت، شعله و گاز است که برای تشخیص علائم حریق و هشدار دادن از طریق آژیرها و فلاشرها استفاده می شود. طراحی، اجرا و استفاده درست از این سیستم، میتواند جلوی بسیاری از خطرات جانی و مالی را بگیرد. اما شاید برای شما جالب باشد دانستن این مطلب که با توجه به اهمیت بالای سیستم های اعلان حریق در پروژه های صنعتی و ساختمانی، اما متاسفانه بیش از ۹۰درصد پروژه های سیستم های اعلان حریقی که در کشور کار می شوند، نهایت پس از چند ماه خاموش و بلا استفاده می شوند.

معرفی استاندارد های سیستم اعلان حریق

همان طور که گفته شد ، استاندارد های سیستم های اعلام حریق شامل قوانینی برای خصوصیات مورد نیاز تجهیزات آن تا نکات نصب و باید ها و نباید های آن را شامل میشود. به طور کلی اعلام حریق سیستمی است که با دتکتور حرارت، شعله، گاز و یا دود، علائم حریق را تشخیص می‌دهد و برای هشدار دادن به اعضای داخل ساختمان، از آژیر، فلاشر و یا نور استفاده می‌کند. سیستم اعلام حریق می‌تواند نقش بسیار مهمی در نجات جان افراد و جلوگیری از خسارت‌های جدی مالی ایفا کند بنابراین تمامی مراحل اعم از تهیه سیستم مناسب، طراحی و پیاده سازی سیستم اعلام حریق از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. اما نکته بسیار غم انگیز این است که بیش از ۹۰ درصد از سیستم‌هایی که در پروژه‌های صنعتی و یا ساختمانی راه اندازی شده در کشورمان، از استانداردهای اعلام حریق پیروی نکرده و بعد از چند ماه خاموش می‌شوند. لازم به ذکر است که این قوانین توسط تنسین ها و متخصصین در این زمینه باید رعایت و اجرا شود.

انواع استاندارد های سیستم اعلام حریق

بنال به کاربری ساختمان و نکات دیگر انواع مختلفی از استاندارد ها ایجاد شدند. هر یک از این استانداردها قوانین و نکات خاص خود را در نصب و راه اندازی سیستم های اعلام حریق دارند. این قوانین موارد بسیار مختلفی را در بر دارد. برای مثال استاندارد اعلام حریق تعیین کننده این است که بین سنسورها چه فاصله‌ای باشد، پنل اصلی در کجا قرار بگیرد و یا برای مثال برای این سازه یا ساختمان، چند سنسور لازم است. همان طور که مشاهده میکنید این قاونین موارد بسیار زیادی را نیز شامل میشود. در زیر انواع استاندارد های سیتم اعلام حریق آورده شده است :

  • UL
  • LPCB
  • EVPU
  • EN-54
  • NFPA72
  • BS5839

در ادامه به معرفی مهمترین استاندارد های سیستم اعلام حریق خواهیم پرداخت.

استاندارد LPCB در سیستم های اعلام حریق

استاندارد LPCB یکی از مورد اعتماد ترین استاندارد های استفاده شده برای سیستم های اعلام حریق در جهان میباشد. این استاندارد که مخفف Loss Prevention Certification Board است ، یک مارک تایید شده توسط موسسه تحقیقات ساختمان BRE GLOBAL می‌باشد. این مارک مخصوص محصولات صنعت ایمنی از آتش سوزی و حریق است که طبق اعلام BRE، ماموریت اصلی LPCB محافظت از جان و مال انسان‌ها و هم چنین محیط زیست بیان شده است.

استاندارد NFPA :

استاندارد NFPA از مهمترین استاندارد های استفاده شده در کشور های آمریکا میبااشد. عبارت NFPA  مخفف عبارت American National Fire Protection Association  به معنای انجمن ملی آتش نشانی آمریکا است. این انجمن بیش از دویست سال پیش با هدف محافظت از جان و مال مردم و هم چنین بهبود کیفیت زندگی آنان بعد از آتش سوزی تاسیس شد. این انجمن یک سری اصول و آیین نامه‌ای تعیین کرده است که با رعایت آن‌ها می‌توان خسارات ناشی از آتش سوزی و حریق را به حداقل و یا صفر رساند. قوانین این استاندارد در استاندارد های دیگر نیز مورد توجه قرار گرفته است.

علت اهمیت استاندارد NFPA در سیستم های اعلام حریق :

استاندارد NFPA به خاطر دربر گرفتن تمامی اصول و قوانین، به عنوان استاندارد مرجع برای استفاده از سیستم های اعلام حریق بین سایر استانداردها شناخته می‌شود. تمامی استانداردهای اعلان حریق سعی بر این دارند که از استاندارد NFPA پیروی کنند. بنابراین لازم به توضیح نیست که چرا این استاندارد نسبت به همه استانداردها ارجحیت دارد.

نتیجه گیری :

به دلیل حساسیت استفاده از سیستم های اعلان حریق قوانین خاصی برای عملکرد صحیح تجهیزات درون آن آورده شدست. این قوانین تحت انواع استاندارد سیستم اعلام حریق یاد میشود. استفاده از این سیستم دارای استاندارد های بسیاری میباشد. در این مطلب توضیحاتی در خصوص معرفی و برسی این استانداردها داده شد.

پست قبلی

شرکت های برتر سیستم اعلام حریق

پست بعدی

نحوه سیم کشی سیستم اعلام حریق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…