مزایا و معایب سیستم اطفا حریق آیروسل

مزایا و معایب سیستم اطفا حریق آیروسل

یکی از بهترین سیستم های مهار آتش در آیروسل است. به طور کلی مزایا سیستم اطفا حریق آیروسل باعث جایگاه ویژه آن در بین در برخی از مصارف شده است. یکی از مزایای بزرگ این سیستم حذف دو مورد از مثلث آتش است. آیروسل باعث کاهش حرارت در کنار خفگی آتش می شود.

از طرف دیگر معایب سیستم اطفا حریق آیروسل باعث محدودیت استفاده از آن شده است. شما می توانید با شناخت بهتر مزایا و معایب سیستم اطفا حریق آیروسل ، تصمیم مناسبی در خصوص استفاده از آن بگیرید.

معرفی سیستم اطفاء حریق آیروسل

آیروسل یکی از مهمترین سیستم های اطفا حریق است. این سیستم دارای مزایا و معایب بسیار زیادی است. در تجهیزات این سیستم ذرات بسیار ریزی برای مقابله با آتش به محیط منتشر می شود. به عبارت دیگر سیستم اطفای حریق آیروسل متراکم مشابه سیستم اطفای حریق گازی به همراه سیستم شیمیایی خشک و مبتنی بر ذرات است.

اطفای حریق آیروسل از عاملی برای خاموش کردن آتش استفاده می‌کند که حاوی ذرات جامد بسیار ریز و ماده‌ی گازی است. ذرات ریز آیروسل متراکم و گاز سیال خروجی توسط یک واکنش گرمازا تولید می‌شوند. این ذرات تا زمان خروج از محل تخلیه به حالت گاز باقی می‌مانند.

تفاوت سیستم اطفا حریق آیروسل و گازی

هر دو سیستم مهار آتش آیروسل و گازی از طریق ذرات خشک آتش را خاموش می کنند. سیستم اطفای حریق گازی که تنها گاز بیرون می‌دهد. همچنین عوامل خاموش ‌کننده شیمیایی خشک که ذرات پودر مانندی با ابعاد بزرگ (۲۵ تا ۱۵۰ میکرومتر) هستند. از طرف دیگر در خلاف این تجهیزات سیستم مهار آتش آیروسل متراکم توسط انجمن حفاظت از حریق آمریکا (NFPA)، به‌عنوان منتشرکننده‌ی ذرات بسیار کوچک با ابعاد کمتر از ۱۰ میکرومتر معرفی می‌شود.

این مورد مزایا و معایب سیستم اطفا حریق آیروسل را می سازد. ذرات جامد آیروسل دارای ابعاد جرمی بسیار کوچک‌تری نسبت به عوامل خاموش‌کننده‌ی شیمیایی هستند و مدت بیشتری در هوا معلق می‌مانند و در منطقه‌ی تحت محافظت، پسماند کمتری از خود به‌جای می‌گذارند.

همچنین سیستم اطفای حریق شیمیایی خشک باید مستقیماً به سمت شعله هدف‌گیری شود درحالیکه آئروسل‌های متراکم، عوامل اطفای حریق احاطه‌کننده‌ای هستند که صرف ‌نظر از محل و ارتفاع آتش می‌توانند به سرعت با اشباع فضا در اطفا حریق با قدرت عمل نمایند. آیروسل ها بصورت مکانیکی، الکتریکی یا ترکیبی از عمل الکترومکانیکی فعال می شود.

مزایا و معایب سیستم اطفا حریق آیروسل

همچون دیگر سیستم ها به دلیل نوع تجهیزات اطفاء حریق آیروسل نیز دارای مزایا و معایب بسیاری دارد. این نوع استفاده و کاربرد این سیستم را میسازند. در ادامه به برسی مزایا و معایب این تجهیزات خواهیم پرداخت.

مزایا سیستم آیروسل به شرح زیر است:

تأثیرگذاری 

یکی از مزایای اصلی سیستم های اطفاء حریق آیروسل اثرگذاری فوق العاده آن است. در این سیستم تاثیر فوری و سرعت عمل برای کلاس های A,B,C,E,F به دلیل وزن کم و حجم پایین بسیار مناسب هستند. یکی دیگر از مهمترین مزیت آیروسل استفاده از مواد غیر سمی و دوستدار محیط زیست در داخل آن است. به طور کلی آیروسل برای سادگی در نصب محبوبیت بسیاری دارد. نصب و راه اندازی این سیستم آسان، ساده و نگهداری آن بدون هزینه میباشد.

هزینه ها 

برخلاف دستگاه های مهار آتش دیگر در سیستم های آیروسل نیازی به لوله کشی نیست. لذا به دلیل عدم نیاز به لوله کشی و استفاده از کابل و سیم کشی هزینه های نصب آن نیز کم تر است. برخلاف نوع آبی و گازی سیستم اطفاء حریق آیروسل به مخازن بزرگ و انبار مخازن نیاز ندارد. که این مورد هم بروی هزینه های استفاده از سیستم آیروسل تأثیر گذار است.

مناسب برای تجهیزات الکترونیکی 

یکی از سیستم های مناسب برای استفاده در مراکز دارای تجهیزات الکترونیکی آیروسل میباشد. در این سیستم به دلیل استفاده از مواد خشک بر خلاف بسیاری از سیستم ها به تجهیزات الکتریکی و الکترونیک صدمه وارد نمیشود. از طرفی هم به دلیل حساسیت بالای این تجهیزات به حرارت زمان تأثیر گذاری بسیار اهمیت دارد. که همین مورد باعث محبوبیت آیروسل در این مکان ها شده است.

معایب سیستم اطفاء حریق آیروسل

معایب سیستم اطفا حریق آیروسل به شرج زیر است:

ایجاد مه غلیظ 

یکی از معایب اصلی سیستم های اطفا حریق آیروسل ایجاد مه غلیظ در هنگام تخلیه مواد است. این مه علاوه بر کاهش حرارت آتش آن را خف میکند. به عبارت دیگر مانع رسیدن اکسیژن به آتش میشود. به همین دلیل در مکان های دارای افراد زیاد استفاده از این سیستم توصیه نمیشود. اگر چه در دیتا سنتر ها به دلیل نبود افراد زیاد در آنها و هممچنین وجود تجهیزات حساس از این سیستم ها استفاده میشود.

حرارت بالا 

عملکرد این سیستم با حرارت بسیاری همراه است. از این رو با طراحی نامناسب باعث صدمات جدی خواهد شد. به عبارت دیگر حرارت بالای گاز در هنگام تخلیه مخصوصا تا فاصله یک متری در این سیستم ها می تواند باعث مشکلات بسیاری شود. چرا که حرارت تخلیه ۲۰۰ درجه سانتیگراد میرسد.

نفوذ پذیری کم 

این سیستم ها دارای نفوذ پذیری کمتری نسبت به سیستم های گازی هستند. از این رو در مکان های دارای سقف های بلند نمی توان از سیتسم اطفاء حریق آیروسل استفاده کرد.

نتیجه گیری:

در این قسمت از سایت تدبیر شما را با مزایا و معایب سیستم اطفا حریق آیروسل آشنا کردیم. برای بررسی و مشاوره بیشتر می توانید با کارشناسان ما در گروه صنعتی تدبیر تماس بگیرید.

سوالات متداول مزایا و معایب سیستم اطفا حریق گازی

مهمترین ویژگی سیستم اطفا حریق آیروسل چیست؟

از مهمترین ویژگی سیستم اطفا حریق آیروسل می توان به سرعت عمل و خاموش کنندگی سریع آن اشاره کرد.

سیستم اطفا حریق آیروسل را کجا نمی توان استفاده کرد؟

سیستم اطفا حریق آیروسل دارای نفوذ پذیری کمی است بنابراین آن را نمی توان در مکان هایی با سقف های بلند استفاده کرد.

پست قبلی

تفاوت سیستم اطفا حریق گازی و آیروسل

پست بعدی

بیوورسال چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…