سیستم های اطفا حریق CO2

سیستم های اطفا حریق CO2

بیان و معرفی سیستم های اطفا حریق CO2 چندان پیچیده نیست. گاز کربنیک یا همان CO2 یکی از گازهایی مناسب برای مهار آتش است. همان طور که از نام این سیستمها مشخص است ، مواد اصلی اطفا کننده در این تجهیزات گاز کربن دی اکسید است.

در واقع باید گفت که این تجهیزات زیر مجموعه سیستم های اطفا حریق گازی برای مهار آتش طبقه بندی میشوند. لذا سیستم اطفایی کربنیک دارای خصوصیات مثبت این دسته از سیستمها برای مهار آتش است. گاز های کربن دی اکسید پایداری شیمیایی بالایی داند. از این رو با مواد شیمیایی دیگر در محیط ترکیب نمی شوند.

این مورد به خصوص در هنگام حرارت ( گرما در تسریع و شروع بسیاری از واکنش های شیمیایی تأثیر زیادی دارد.) به دلیل آتش سوزی دارای اهمیت زیادی است.

همچنین یکی دیگر از مهمترین ویژگی گازها گسترش سریع ان ها در محیط است. این ویژگی در هنگام آتش سوزی سهولت در انجام عملیات مهار حریق را به همراه دارد. از این رو گاز کربن بدون اینکه موجب خطرات بیشتر گردد، وظیفه مهار آتش را به خوبی به انجام می رساند.

البته سیستم های اطفا حریق CO2 به علت ایجاد غلظت بالا در محیط امکان بروز مشکلات تنفسی در افراد حاضر در محیط گردد. لذا استفاده از این سیستمها دارای محدودیت بالایی است. در این مطلب به معرفی این سیستم ها به همراه برسی ویژگی آنها می پردازیم. پی از شروع بهتر است توضیحاتی در خصوص تجهیزات مهار آتش گازی داده شود.

معرفی سیستم های اطفا حریق گازی

هعمان طور که در مطالب پیشین جهت معرفی سیستم های اطفا حریق گفته شد، تمامی این تجهیزات بر اساس مواد اطفا کننده در آن طبقه بندی می شوند. لذا همان طور که از نام این سیستم ها پیداست، به تجهیزاتی که گفته میشود که از مواد اطفا کننده گازی در آن ها استفاده شده است.

در واقع  سیستم خاموش‌کننده گازی سیستمی است که با کمک یک عامل خاموش‌کننده گازی یا از طریق جابجایی اکسیژن محیط (کاهش میزان اکسیژن) و یا با استفاده از کاهش حرارت، آتش را خاموش می‌کند.

در مقایسه با سیستم خاموش ‌کننده آبی، یک سیستم خاموش‌کننده گازی طراحی شده تا عامل آتش را بطور کلی از بین ببرد نه اینکه فقط آتش را خاموش کند. یکی از مهمترین سیستم های اطفا حریق گازی CO2 میباشد. همچنین این گاز در سایر سیستم های دیگر نیز کاربرد زیادی دارد.

به علت دسترسی بالا و پایداری مناسب به همراه هزینه تولید ارزان این کربن دی اکسید ، محبوبیت بالایی در این زمینه دارد. در ادامه توضیحاتی در خصوص معرفی این سیستم برای شما داده شده است.

معرفی سیستم های اطفا حریق CO2

همان طور که در مطالب پیشین گفته شد سیستم های CO2 از طبقه بندی تجهیزات اطفا حریق گازی محسوب می شوند. به دلیل وجود منابع بسیار برای تولید گاز کربن دی اکسید یکی از منابع کم هزینه برای مهار آتش است. از طرفی ترکیب CO2 با محیط اطراف به دلیل پایداری این ماده اتفاق نمی افتد از این رو از این سیستم در اماکن دارای تجهیزات و یا عوامل خواص مانند موزه ها استفاده زیادی شده است.

چرا که خورندگی در مواد اطفایی میتواند خسارات جبران ناپذیری در این موارد وارد کند. از طرفی مواد اطفا کننده در این سیستم نارسنا است. از این رو برای استفاده در اماکن دارای تجهیزات الکترونیکی اهمیت زیادی دارد. در ادامه به اهمیت استفاده از سیستم های اطا حریق CO2 توضیحات بیشتری داده می شود.

اهمیت سیستم مهار آتش گاز کربنیک

به طور کلی اهمیت سیستم های مهار آتش گاز کربنیک به دلیل خصوصیات و ویژگی های آن صورت گرفته است. این مواد نارسانا بوده و به دلیل پایداری با محیط اطراف واکنش نمیدهند. به عبارت دیگر از مواد خورنده تشکیل نشدند. لذا اهمیت بکارگیری آن به خصوص در برخی از اماکن دارای ارزش بسیار بالایی است.

در واقع سیستم اطفاء حریق CO2 یا همان گاز دی اکسید کربن برای استفاده در محیط های خطری که برق مستقیما در آن جریان دارد اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین به دلیل دسترسی بالا به مواد اولیه برای ساخت این گازها هزینه های بسیاری اندکی در تولید آن وجود دارد.

از این رو چه برای تهیه آن و چه برای مصرف کننده استفاده از گاز کربنیک به عنوان یک ماده تأثیرگذار و ارزان قیمت جایگاه ویژه ای دارد. در واقع گاز های دی اکسید کربن به فراوانی یافت می شوند. مشکلی برای تولید و مصرف آن از نظر منابع وجود ندارد.

از طرفی CO2 غیر خورنده بوده و همچنین با ترکیب شیمیایی با مواد داخل محیط از حریق پشتیبانی نمی کند.چرا که این گاز با اکثر مواد واکنش نشان نمی دهد.

نحوه طراحی سیستم اطفا حریق CO2

طراحی این سیستم باید با توجه به کار بری آن صورت گیرد. همان طور که اشاره شد، این گاز ها غلظت بالایی دارند. از این رو در فضا های بسته می توانند باعث ایجاد مشکلات تنفسی در افراد گردند. چرا که این سیستم طوری طراحی می شود که پس از تخلیه، غلظت دی اکسید کربن در فضای آتش سوزی را بالا برده و سطح اکسیژن را کاهش می دهد. اگر چه این مورد در مهار آتش دارای اهمیت بالایی است، اما همچنان در صورتی که در اماکن نامناسب مورد استفاده قرار گیرد صدمات جانی جبران ناپذیری خواهد شد.

به طور کلی سیستم اطفای حریق دی اکسید کربن یک سیستم بسیار موثر است که می تواند برای بسیاری از انواع آتش مورد استفاده قرار گیرد. همچنین برای حریق های سطحی نظیر مایعات قابل اشتعال و بیشتر مواد قابل احتراق جامد موٍثر می باشد. اما از طرف دیگر برای استفاده از طراحی سیستم به درستی و در مناطق درست انجام گیرد.

سخن آخر

در این مطب به طور کامل در  مورد سیستم های اطفا حریق CO2 صحبت کردیم. برای خرید سیستم های اطفا حریق CO2 می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید. شرکت تدبیر با بیش از یک دهه فعالیت در این زمینه در خدمت شماست.

پست قبلی

معرفی سیستم اطفا حریق ورتکس

پست بعدی

معرفی سیستم اطفا حریق آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…