سیستم های اطفا حریق دیتا سنتر ها

سیستم های اطفا حریق دیتا سنتر ها

برای انتخاب نوع سیستم های اطفا حریق دیتا سنتر ها باید به وجود تجهیزات حساس در آن ها توجه ویژه شود. برخی از این تجهیزات ممکن است از مکان قرار گیری آن ها گران قیمت تر باشد. این مورد به خوبی نشان دهنده اهمیت این تجهیزات است.

در واقع وجود سیستم های مهار آتش در این اماکن صرفا برای حفاظت از این تجهیزات است. از طرفی هم برخی از مواد اطفایی مورد استفاده در انواع سیستم های اطفا حریق دارای مواد رسانا هستند. لذا وحود این مواد در هنگام انجام عملیات اطفا صدمات بسیار زیادی را به تجهیزات موجود در این اماکن وارد می کند.

به دلایل بالا استفاده از بسیاری از تجهیزات مهار آتش در دیتا سنتر ها عملاً غیر ممکن است. چرا که این اماکن دارای سیستم های الکترونیکی بسیار حساسی هستند که با پاشش مواد رسانا بروی آنها از نظر سخت افزاری موجب تخریب می شوند. لذا باید مواد اطفایی دارای ویژگی نارسایی باشند.

از طرف دیگر به دلیل اهمیت سرعت عملکرد عملیات مهار آتش در این اماکن نیاز است که مواد اطفا کننده به سرعت گسترش یافته و تمامی منافذ را در برگیرند. به عبارت دیگر وسعت و سرعت پوشش این مواد باید بالا باشد. در این مطلب به برسی و معرفی سیستم های اطفا حریق در دیتا سنتر ها خواهیم پرداخت.

اهمیت نوع سیستم اطفا حریق در دیتا سنتر ها

تجهیزات اطفا حریق چه نوع اتوماتیک آن ها چه دستی، از نظر ماده اطفا کننده آن تقسیم می شوند. از اهمیت انتخاب نوع سیستم اطفا حریق در دیتا سنتر ها نیز نوع ماده اطفا کننده در آن ها هستند. علاوه بروز صدمات جدی به تجهیزات موجود در این محیط، انتخاب نادرست این مواد می تواند به تخریب طولانی تر تجهیزات توسط آتش منجر شود.

چرا که هر یک از انواع مواد مهار کننده در این سیستم ها دارای خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاصی هستند که آن ها را برای مصارف مشخصی مناسب می کند. از این رو انتخاب نوع سیستم های مهار کننده در اتاق های سرور باید متناسب با آن صورت گیرد.

معرفی سیستم های اطفا حریق اتاق سرور

از تجهیزات بسیار متنوعی در این اماکن استفاده می شود. اما بهترین نوع آن تجهیزاتی است که از مواد گازی به عنوان ماده اصلی در اطفا حریق بکارگرفته می شود. در واقع برای معرفی سیستم های اطفا حریق مناسب دیتا سنتر ها میتوان به سیستم های گازی اشاره کرد.

این سیستمها معمولا از گاز های نارسنا تشکیل شده اند. لذا با استفاده از آن ها هیچ مشکلی به تجهیزات الکترونیکی وارد نمی شود. از طرف دیگر این مواد مناطق بیشتری را پوشش می دهند.

همچنین ویژگی گاز ها این امکان را به این مواد می دهد که در منافذ ریز نیز وارد شده و آتش سوزی را با تأثیرگذاری بالاتری انجام دهند. البته این تجهیزات دارای محدودیت های بسیاری در اسنتفاده از آن است. با این حال این محدودیت ها نیز ارتباط چندانی به اتاق های سرور ندارند. برای معرفی بهتر این سیستم ها در ادامه توضیحاتی در این خصوص داده شده است.

اهمیت سیستم های اطفا حریق گازی در اتاق سرور

به طور کلی استفاده از سیستم های اطفا حریق گازی در اتاق های سرور به دلیل عملکرد سریع در عین حال عدم صدمه به تجهیزات دارای اهمیت بسیار بالایی است. به طور کلی گاز ها ببا سرعت بسیار زیادی پخش شده و در زمان کوتاه تری مناطق بسیار بیشتری را پوشش می دهند.

لذا این سیستم ها از نظر ناحیه پوشش دارای اهمیت زیادی در دیتا سنتر ها هستند. به عبارت دیگر سیستم اطفاء حریق گازی با سرعت عمل بالا (زمانی کمتر از ده ثانیه)، توانایی کم نظیری در کنترل آتش دارد. سیستم اطفا حریق اتوماتیک گازی، با حذف عامل‌های آتش، به آن فرصتی برای خودنمایی نخواهند داد.

از ویژگی‌های منحصر به فرد سیستم اطفا حریق گازی با گاز CO2، خسارت حداقلی به وسایل و تجهیزات الکترونیکی گران قیمت و اسناد و آثار هنری ارزشمند است. لذا می توان گفت بهترین انتخاب نوع سیستم های اطفا حریق در دیتا سنتر ها ( به دلیل وجود تجهیزات الکتریکی گران قیمت ) نوع اطفا گازی آن است.

از طرف دیگر بهترین نوع این سیستم ها، سیستم اطفا حریق آرگونایت است. مواد اطفایی در این تجهیزات شامل گاز های نیتروژن و گاز آرگون است. در ادامه برای برسی این سیستم از تجهیزات اطفا گازی توضیحاتی می دهیم.

معرفی سیستم های اطفا حریق مبتنی بر گاز آرگونایت 

همان طور که گفته شد در سیستم های اطفا کننده گازی آرگونایت از دو گاز نیتروژن و آرگون استفاده شده است. این دو گاز در شرایط عادی هیچ واکنشی با مواد آتش زا یا عوامل دیگر محیطی برقرار نمی کنند. از طرفی پایداری شیمیایی ماده اطفا کننده در سیستم های آرگونایت  بسیار بالا هستند.

از این رو علاوه بر عملکرد صحیح آن ، در محیط زیست نیز مشکلی ایجاد نمیکند.  به طور کلی این تجهیزات از دسته بندی سیستم های اطفا حریق گازی IG میباشد. که در نهایت ویژگی های مثبت این سیستم ها را نیز با خود دارد.

سوالات متداول انواع سیستم های اطفا حریق دیتا سنترها

بهترین نوع سیستم برای اطفا حریق دیتاسنترها چیست؟

بهترین نوع سیستم برای اطفا حریق دیتاسنترها، تجهیزاتی است که ماده اصلی آن گازی شکل است.

چرا سیستم اطفا حریق گازی بالاترین کاربرد را در اطفا حریق دیتا سنترها دارد؟

استفاده از سیستم های اطفا حریق گازی در دیتا سنترها به دلیل عملکرد بالای این مواد و عدم آسیب پذیری به تجهیزات است.

پست قبلی

معرفی سیستم های IG در اطفا حریق

پست بعدی

اسپرینکلر چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…