خدمات سرویس و شارژ | تعمیر تجهیزات، شارژ کپسول و بازرسی دوره ای شرکت تدبیر

خدمات سرویس و شارژ تدبیر برای آمادگی سیستم

تامین ایمنی در برابر خطرات آتش‌سوزی شامل مراحلی است که می‌توان آن‌ها را در خدمات مشاوره، طراحی و اجرای سیستم و بهره‌مندی از خدمات پشتیبانی از سوی شرکت‌های ارائه دهنده این خدمات خلاصه کرد. خدمات پشتیبانی نیز شامل تعمیر تجهیزات آسیب‌دیده اعلان و اطفا حریق، بازدید دوره‌ای از تجهیزات و خدمات دیگری مانند شارژ کپسول‌های اطفایی می‌شود. برای آشنایی با خدمات سرویس و شارژ گروه تولیدی صنعتی تدبیر و بهره‌مندی از آن‌ها با ما همراه باشید.

اهمیت خدمات سرویس و شارژ سیستم های ضد حریق

بسیاری از ما تصور می‌کنیم خرید و نصب تجهیزات و سیستم اطفا حریق به‌معنای دستیابی به ایمنی در برابر خطر بروز آتش‌سوزی است. این در حالی است که تجهیزات این سیستم‌ها در گذر زمان به‌دلایل گوناگونی ممکن است دچار آسیب‌دیدگی یا از کارافتادگی شوند. تصور کنید قطع شدن کابل یک سیستم اعلان حریق یا خرابی اسپرینکلرها یا از کارافتادگی تجهیزات تشخیص دود و آتش چه عواقبی می‌تواند داشته باشد. همین مساله باعث می‌شود این تجهیزات به بازرسی دوره‌ای، خدمات تعمیر و نگهداری و شارژ نیاز داشته باشند. شرکت تدبیر به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تامین‌کنندگان و تولیدکنندگان این تجهیزات، آمادگی کامل دارد تا این خدمات را به مشتریان خود ارائه دهد. برخی از مزایای این خدمات عبارتند از:

 • تامین سطح قابل قبول عملیاتی در سیستم های اعلان و اطفا حریق
 • تعمیر تجهیزات اعلان و اطفا حریق و بازگرداندن آن ها به چرخه بهره برداری
 • ایجاد آمادگی کامل در سیستم با تست و بررسی تجهیزات

خدمات بازرسی، تست و تعمیر تجهیزات اعلان و اطفا حریق

تامین ایمنی در برابر آتش به‌معنای به‌کارگیری سیستم‌های اعلان و اطفا حریق است. از سوی دیگر مهار آتش در زمان بروز آتش‌سوزی به‌معنای رساندن مواد اطفایی به کانون‌های آتش‌سوزی و حذف برخی از عوامل چرخه آتش یعنی حرارت، اکسیژن و ماده سوختنی است. این موارد با استفاده از تجهیزات اعلان و اطفا حریق ممکن می‌شود. برای این کار همچنین باید از سلامتی و آمادگی عملیاتی این تجهیزات اطمینان داشته باشیم. در ادامه با برخی از خدمات شرکت تدبیر در این زمینه آشنا می‌شویم.

تست و تعمیر اسپرینکلر ها

اسپرینکلرها همان تجهیزاتی هستند که آب را به‌صورت قطرات یا به‌شکل مه‌آب برروی آتش و مواد قابل اشتعال می‌ریزند. این سیستم مناسب مناطقی است که خطر یخ‌زدگی لوله‌ها و اسپرینکلر وجود نداشته باشد. تعمیر و نگهداری این تجهیزات نیز آسان است و هزینه چندانی ندارد. بازرسی دوره‌ای اسپرینکلرها معمولا به‌صورت سالیانه انجام می‌شود.

تست و تعمیر لوله ها و اتصالات

بیشتر انواع سیستم‌های مهار آتش، نیاز به سیستم توزیع دارند که شامل لوله‌ها و اتصالات سیستم می‌شود. بازرسی سالانه شبکه توزیع مواد اطفایی برای اطمینان از عملکرد صحیح این شبکه انجام می‌شود تا دچار مواردی مانند: آسیب‌های ناشی از برخورد فیزیکی، عوامل شیمیایی و خوردگی ناشی از رطوبت نباشند.

بازرسی بست ها و آویزهای سیستم اطفا حریق

شبکه توزیع مواد اطفایی همواره دارای نگهدارنده‌هایی هستند که آن‌ها را در طول سازه هدایت می‌کنند و نیز ثابت نگه می‌دارند. هرگونه آسیب در این بست‌ها و آویزها می‌تواند موجب آسیب‌دیدگی لوله‌ها و ناکارآمدی سیستم اطفا شود. بنابراین بازرسی این اجزا نیز دارای اهمیت بسیار است.

بازرسی اجزای سیستم اعلان حریق

زمان مناسب برای بازدید و بررسی سیستم اعلان حریق هر سه ماه یکبار است. این سیستم می‌تواند شامل انواع پنل اعلان حریق، آژیر اعلام حریق، نقاط تماس دستی و انواع دتکتور یا شناساگرهای دود، آتش، گاز یا حرارت باشد. بازرسی دوره‌ای، خدمات تعمیر و خدمات تعویض قطعات سیستم اعلان حریق از این جهت دارای اهمیت است که باعث کاهش تلفات جانی و مالی می‌شود.

خدمات سرویس و شارژ کپسول آتش نشانی

کپسول‌های آتش‌نشانی نقشی حیاتی در هر طرح حفاظت از حریق در هر محیطی ایفا می‌کنند. آن‌ها نقش کمک‌های اولیه را در برابر آتش‌سوزی دارند و می‌توانند از آسیب‌های شدید به اموال و حتی افراد جلوگیری کنند. آتش‌سوزی‌ها توسط معیاری به نام «کلاس» برچسب‌گذاری می‌شوند و کپسول‌های آتش‌نشانی نیز باید بر اساس کلاس آتش‌سوزی انتخاب و در محل مناسب نصب شود. نکته قابل توجه این است که تمامی انواع کپسول‌های آتش‌نشانی نیاز به بازرسی دوره‌ای و شارژ دارند که شرکت تدبیر این خدمات را به دارندگان این کپسول‌ها ارائه می‌دهد‌. همچنین در صورت استفاده از این کپسول‌ها شرکت تدبیر کار شارژ دوباره برای شما انجام خواهد داد.

چرا کپسول آتش نشانی به شارژ مجدد نیاز دارد؟

کپسول‌های آتش‌نشانی دارای مواد اطفایی متفاوتی هستند. این مواد ممکن است از انواع پودری، فوم، گاز یا مایع باشند. اما نکته مهم در این زمینه، این است که عامل راندمان مناسب این کپسول‌ها فشار درون مخزن است. فشار کافی باعث می‌شود کپسول‌های آتش‌نشانی بتوانند مواد اطفایی را بین ۲ تا ۷ متر به سمت آتش پرتاب کنند. این فشار عموما چیزی در حدود ۷ ای تی ام یا ۱۰۰ پی اس آی در نظر گرفته می‌شود.

مراحل بازرسی از کپسول آتش نشانی

کپسول‌های آتش‌نشانی یکی از پرکاربردترین تجهیزات اطفا حریق هستند. از این تجهیزات می‌توان در تمامی محیط‌های داخلی و بیرونی ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری، محوطه‌های صنعتی، انبارها و حتی در داخل کشتی‌ها، واگن‌های قطار و مترو و خودروها استفاده کرد. کارایی این کپسول‌ها اما بستگی بهره‌مندی از خدمات سرویس و شارژ دارد. در ادامه با مراحل بازرسی دوره‌ای این تجهیزات اطفا حریق آشنا می‌شویم:

 • اولین مرحله : ارزیابی ظاهری و اطمینان سلامتی مخزن، شیلنگ، برچسب و نازل کپسول آتش نشانی
 • دومین مرحله : بررسی برچسب حفاظت و بازرسی کپسول آتش نشانی؛ این برچسب حاوی اطلاعاتی درباره بازرسی های دوره ای تاریخ آخرین بازرسی ست. گاهی نیز به جای برچسب، این اطلاعات به صورت دستی یا دیجیتالی، آرشیو می شوند.
 • سومین مرحله : فشار داخل کپسول آتش نشانی توسط عقربه و سطحی مدرج نشان داده می شود. اگر درجه روی بخش سبز نباشد یعنی به شارژ نیاز دارد.
 • چهارمین مرحله : بررسی شماره شناسایی برای این که کپسول به طور اتفاقی تخلیه نشود.
 • پنجمین مرحله : بررسی دستی وزن کپسول و حس حرکت مواد اطفایی درون آن باعث اطمینان بیشتر می شود.
 • ششمین مرحله : بررسی وجود صدمات مخزن، مانند خراش، فرورفتگی، زنگ زدگی و علائم دیگر ناشی از فرسودگی یا صدمه فیزیکی
 • هفتمین مرحله : بررسی شیلنگ و نازل کپسول و اطمینان از سلامتی آن ها و عدم وجود صدماتی مانند پارگی شیلنگ

نکات مهم در زمینه سرویس و شارژ کپسول آتش نشانی

یکی از مهم‌ترین نکات در مورد خدمات سرویس و شارژ کپسول آتش‌نشانی این است که حتی اگر یکبار و در زمانی اندک از کپسول استفاده کرده باشید، کپسول شما باید دوباره شارژ شود. دلیل این امر این است که با یکبار استفاده از کپسول، فشار درون کپسول به‌شدت کاهش می‌یابد و این احتمال وجود دارد که در استفاده بعدی کارایی لازم را برای تخلیه مواد اطفایی نداشته باشید. برخی از نکات مهم دیگر در این زمینه را با هم مرور می‌کنیم:

 • اگر از کپسول آتش‌نشانی استفاده نکرده باشید نیز باید سالی یکبار آن را شارژ کنید تا کاهش فشار جبران شود.
 • برای آگاهی از تاریخ شارژ بعدی کافی است کارت یا برچسب متصل به کپسول یا آرشیو مرتبط با شارژ قبلی را مطالعه کنید.
 • برای بازرسی دوره‌ای توسط کارشناسان شرکت منتظر نمانید و خودتان نیز هر از گاهی این تجهیزات را بررسی کنید.
 • در صورت دیدن هرگونه فرورفتگی و نشانه‌های آسیب در اجزای کپسول کارشناسان شرکت تدبیر را در جریان بگذارید.
 • در محیط‌هایی با حرارت بالا، خطر آتش‌سوزی بیشتر و محیط‌هایی با رطوبت بالا بهتر است خدمات دوره‌ای را در زمانی کوتاه‌تر از شرکت‌ درخواست کنید.
 • سیم پلمپ کپسول به‌هیچ‌وجه نباید باز باشد و همچنین باید به‌راحتی جدا شود تا بتوانید از آن استفاده کنید.

نحوه بهره مندی از خدمات سرویس و شارژ تدبیر

زمان‌های ارائه خدمات بازرسی و سرویس سیستم‌های اعلان و اطفا حریق باید بر اساس میزان ریسک موجود تعیین شود. گروه تولیدی صنعتی تدبیر به‌عنوان مجری ده‌ها سیستم اعلان و اطفا حریق و با تکیه بر دانش و تخصص مهندسان خود آمادگی دارد تا این خدمات را مشتریان ارائه دهد. شرکت تدبیر همچنین تامین‌کننده و تولیدکننده بسیاری از مواد و تجهیزات اطفا حریق است. بنابراین خدمات تعمیر تجهیزات، تعویض قطعات و شارژ مخازن و کپسول‌های آتش‌نشانی را نیز به شما ارائه می‌کنیم. برای بهره‌مندی از این خدمات کافی است با مشاوران ما در این مجموعه تماس برقرار کنید.

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…