تفاوت سیستم اطفا حریق گازی و آیروسل

تفاوت بسیاری بین سیستم های اطفا حریق گازی و آیروسل وجود دارد. به طور کلی این دو سیستم در خصوص مواد اطفا کننده ، ساختار ، عملکرد و تأثیرگذاری با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارند. از این رو از هر یک از این دو مورد در اماکن و انواع مختلفی از آتش ها مورد استفاده قرار میگیرد. از طرفی هم هزینه تهیه و بکارگیری این دو سیستم با یکدیگر متفاوت است. همچنین برای نصب تجهیزات در هر یک از سیستم های ذکر شده نیاز به رعایت نکات خاصی میباشد.

این نکات در عملکرد و تأثیرگذاری آن ها بسیار حائز اهمیت است. از این رو شناخت هر یک از آن ها میتواند به انتخاب و تهیه نوع سیستم اطفا حریق کمک بسیاری نماید. در این مقاله به برسی تفاوت های سیستم اطفا حریق آیروسل و گازی و تفاوت آن ها در اطفا نوع آتش توضیحات بیشتری داده میشود.تفاوت سیستم اطفا حریق گازی وآیروسل :

معرفی تفاوت بین سیستم اطفا حریق گازی و آیروسل

تفاوت اصلی سیستم های اطفا حریق گازی و آیروسل در مواد اطفا کننده و نوع عملکرد آن ها میباشد. در سیستم های گازی همان طور که از نام آن ها کاملا پیداست از گاز ها به عنوان مواد مهار کننده آتش استفاده میشود. این در حالی است که در آیروسل ذرات بسیار ریز جامد بکارگرفته شده است.

عملکرد تجهیزات مهار آتش بر پایه گاز به دلیل پوشش مناسب تمامی محیط دارای اهمیت بسیاری است. چرا که گاز بسیار روان بوده و به سرعت پخش می شود. در آیروسل نیز از این خصوصیت تا حدی استفاده میشود. چرا که ذرات جامد در این سیستم به اندازه ده میکرون میباشد. در هنگام عملکرد این سیستم مه غلیظی تولید می شود. از این رو تا حد زیادی مانند گاز ها عملکرد می کند. برای درک بهتر تفاوت های بین سیستم های اطفا حریق گازی و آیروسل این دو دستگاه را به صورت جداگانه معرفی میکنیم.

معرفی سیستم گازی

با وجود شباهت های جزئی، تفاوت های بسیاری در سیستم اطفا حریق آیروسل با سیستم های گازی در مهار آتش وجود دارد. معمولا سیستم های گازی کاربرد بسیاری در محیط های دارای تجهیزات حساس دارند. به دلیل مشکلات تنفسی محدودیت بسیار در طراحی و استفاده از آن ها وجود دارد.

به طور کلی سیستم اطفاء حریق گازی با به کارگیری گاز های بی خطر گوناگون موجب خاموشی حریق در محیط می شود. روش های اطفاء حریق گازی در مواقعی به کار برده می شوند که به دلیل حساسیت بالای محیط ممکن است استفاده از آب و فوم به وسایل و تجهیزات موجود در محیط آسیب وارد کند.

نوع گاز های اطفا حریق از گذشته تا کنون تغییرات بسیاری را به خود دیده است. از این رو امروزه به دلیل مشکلات زیست محیطی از گاز هایی مانند CO2 درموارد خاص استفاده میشود. یکی از مهمترین تغییرات ایجاد شده در این خصوص مواد اطفا کننده آیروسل است. این سیستم ها تا حدی خصوصیات مثبت سیستم های گازی داشته و بهینه شده اند.

اما با اینحال با توجه به تفاوت های سیستم اطفا حریق گازی و آیروسل  به دلیل برخی از محدودیت ها استفاده از مواد اطفا کننده گازی مؤثر تر از موارد دیگر است.

معرفی سیستم آیروسل

سیستم آیروسل یکی از انواع تجهیزات مهاز آتش بر پایه حذف اکسیژن محیط میباشد. این ذرات تا حدی بر حرارت آتش نیز تأثیرگذار هستند. از این رو این روش یکی مهمترین دستگاه مهار آتش به شمار میرود. به طور کلی می‌توان گفت آیروسل یک سیستم حالت پایدار است که از پراکندگی ذرات ریز جامد یا مایع در یک گاز تشکیل می‌شود. اما در تعریف حرفه‌ای، آیروسل به یک سیستم کلوئیدی گفته می‌شود که از گاز (معمولا هوا) به عنوان محیط پخش و از ذرات جامد یا مایع به عنوان مواد پراکنده استفاده می‌کند.

تمامی کاربرد این سیستم از اندازه مواد اطفا کننده در آن ها میباشد. چراکه این مورد باعث ایجاد مه غلیظ جهت مهار آتش میشود. اندازه‌ی ذرات در سیستم اطفا حریق آیروسل عمدتا در حد ۵-۱۰ تا ۱-۱۰ μm است که سیالیت گاز دارد و می‌تواند در اطراف موانع پخش شود.

ماده‌ی موجود در سیستم اطفای حریق آیروسل جامد است و جزء ساطع شده از آن از طریق واکنش اکسایش کاهش، آیروسل است. اولین نسل فناوری سیستم اطفای حریق آیروسل، تکنولوژی اطفای حریق دود است.

اهمیت شناخت تفاوت های بین سیستم های مهار آتش

اهمیت شناخت تفاوت های بین سیستم اطفا حریف گازی و آیروسل به دلیل محدودیت های آن ها بسیار اهمیت دارد. در سیستم های آیروسل به دلیل وجود ذرات جامد پسماند هایی بر سطح تجهیزات و محیط ایجاد میشود. همچنین تمامی مواد بعد از فعالسازی تخلیه میشود. این درحالی است که در بسیاری از سیستم های  گازی هیچ پسماندی ایجاد نمی شود.

همچنین بر خلاف مواد اطفا کننده آیروسل بسیاری از گاز های نجیب باعث مشکلات تنفسی در افراد نمیگردد. از طرف دیگر توان و تأثیرگذاری سیستم های آیروسل بسیار بالا میباشد.

پست قبلی

معرفی سیستم اطفاء حریق آیروسل

پست بعدی

مزایا و معایب سیستم اطفا حریق آیروسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…