اهمیت وجود کپسول های آتش نشانی

اهمیت وجود کپسول های آتش نشانی

به طور کلی اهمیت وجود کپسول های آتش نشانی به دلیل افزایش امنیت یک ساختمان است. کپسول های آتش نشانی جزو سیستم های اطفا حریق دستی به حساب می آیند. این تجهیزات یکی از مهمترین عناصر در مهار حریق هستند.

تمامی افراد حاضر در یک مکان می توانند آتش را با استفاده از این کپسول ها به خوبی کنترل کنند. از طرف دیگر اگر چه برای آتش سوزی های بزرگ وجود این تجهیزات برای اطفا کامل تأثیر بالایی ندارد، اما استفاده از آن می تواند خروج افراد را از مکان مورد نظر تضمین کند.

همچنین اگر افراد داخل ساختمان در زمان شروع آتش به سرعت از این کپسول ها استفاده کنند، آتش سوزی به راحتی و به سرعت در همان شروع قابل کنترل خواهد بود.

لذا باید گفت که بکارگیری این تجهیزات باعث کاهش احتمال آتش سوزی های گسترده میشود. به همین دلیل اهمیت وجود کپسول های اطفا حریق در تمامی ساختمانها یکی از موارد مهم در خصوص امنیت سازه است که باید رعایت شود. از طرفی انواع کپسول های آتش نشانی دارای ویژگی ها و خصوصیات خاصی هستند.

این ویژگی ها اهمیت نوع استفاده از این تجهیزات را دو چندان می کند. از این رو شناخت آن ها می تواند اطلاعات بهتری در خصوص مطلب پیش رو به شما ارائه دهد. در این مطلب به برسی اهمیت وجود انواع کپسول های اطفا حریق در ساختمان خواهیم پرداخت.

معرفی کپسول های آتش نشانی

همان طور که گفته شد کپسول های آتش نشانی از دسته سیستم های اطفا حریق دستی به شمار می روند. این تجهیزات به منظور اطفا سریع آتش در محیط و در موقعیت های به خصوصی از ساختمان نصب می شود که دسترسی ساده و قابل مشاهده را داشته باشند.

همانطور که از نام آن مشخص است، این تجهیزات با کمک عامل انسانی به انجام عملیات می پردازند. از طرفی تمامی افراد حاضر در ساختمان باید با نحوه استفاده از این کپسولهای آشنایی داشته باشند. چرا که اهمیت وجود کپسول های آتش نشانی به قابلیت استفاده از آن دارد. در غیر این صورت این تجهیزات کارایی نخواهد داشت.

این تجهیزات از مواد اطفا کننده متفاوتی تهیه می شود. خصوصیات این مواد بر کاربرد این کپسولها تأثیر زیادی دارد. از این رو دسته بندی این تجهیزات بر اساس مواد اطفا کننده در آن ها صورت می گیرد.

پس می توان گفت، اهمیت وجود نوع ماده اطفا کننده در کپسول های آتش نشانی برای مهار حریق بسیار بالا است. چرا که عملکرد تمامی سیستم های اطفا حریق به مواد مهار کننده در آن ها است. در ادامه به برسی اهمیت وجود مپسول های اطفا جریق خواهیم پرداخت.

اهمیت کپسول های آتش نشانی

همانطور که اشاره کردیم به طور کلی اهمیت وجود کپسول های آتش نشانی در تأمین امنیت ساکنین یک ساختمان است. در هنگام وقوع آتش با سرعت عمل مناسب توسط افراد می توان به سرعت از گسترش آن جلوگیری کرد.

همچنین در زمان آتش سوزی های گسترده که کپسول های کوچک توانایی مهار آتش را ندارند، این تجهیزات به دلیل وزن کم قابل حمل هستند. لذا با خاموشی بخش های خروجی میتوانند فرار ساکنین را تضمین کنند. در برخی از اماکن نیز وجود این کپسول ها برای کاهش صدمات و خسارات مالی به محیط صورت دارای اهمیت بالایی هستند.

در واقع در زمان آتش سوزی در محیط هایی که دارای تجهیزات حساس هستند ادامه و گسترش حریق می تواند خسارات بسیار فراوانی را ایجاد کند. لذا در صورت عدم وجود سیستم های اطفا حریق وجود این کپسولها سرعت عملیات اطفا حریق را افزایش داده و در نتیجه از صدمات بیشتر به تجهیزات جلوگیری می کند.

از این رو میتوان با قرار دادن کپسول آتش نشانی در این محیط خسارات مالی را نیز تا حد زیادی کاهش داد. البته اهمیت استفاده از این تجهیزات به نوع این کپسول ها بستگی دارد. در ادامه به معرفی انواع کپسولهای اطفا حریق میپردازیم.

انواع کپسول های آتش نشانی و کاربرد آن ها

بر خلاف گذشته که تنها از کپسولهای CO2 در مهار آتش استفاده می شد، امروزه انواع بسیار مختلفی از کپسول های اطفا حریق وجود دارد. هر یک از این کپسولها دارای ویژگی های خاص خود هستند که آنها را برای بکارگیری در اماکن و آتش های به خصوصی بهینه می کنند.

همان طور که گفته شد این تجهیزات بر اساس مواد اطفایی دسته بندی شده و اهمیت استفاده از آن ها با توجه به مواد اطفا کننده در آن ها مشخص می شود. در زیر برخی از مهمترین کپسول های آتش نشانی با ذکر ویژگی های آن آورده شده است :

کپسول گاز کربنیک یا همان CO2: به دلیل نارسانایی، اهمیت وجود این کپسول ها در اماکن دارای لوازم الکترونیکی و الکتریکی هستند.

کپسول های گاز آرگونایت: دارای تمامی خصوصیات سیستم اطفا حریق گازی هستند. همچنین مهمترین ویژگی های آن سازگاری بالا با محیط زیست و عدم تخریب آن است.همچنین تنفسی این گاز به سیستم تنفسی آسیب وارد نمی کند.

کپسولهای آبی: از طریق کاهش دمای کل محیط و طح مورد نظر عملیات را با سرعت بالاتری انجام میدهد. به دلیل رسانایی بالا و حلال بسیاری از مواد شیمیایی محدودیت بالایی در استفاده دارد.

کپسول های پودری: با مواد جامد بسیار ریز با اینکه کاملا خشک است اما به چسبیده و مانع آتش سوزی های دوباره میشود. همچنین ماندگاری بالایی داشته که برای کنترل آتش بسیار مؤثر است. با این حال پاکسازی بعد از عملیات انجام شده توسط این کپسول ها بسیار دشوار خواهد بود.

کپسول اطفا حریق فومبه دلیل چسبندگی سطحی مایعات موجود در مواد اطفا کننده فوم به سطح چسبیده و ضمن کاهش دمای سطحی باعث عدم آتش سوزی دوباره می شود. در واقع این کپسول ها به همراه ویژگی های مثبت کپسولهای پودری آتش را نیز خنک می کنند.

کپسول آتش نشانی را از کجا بخریم؟

تا اینجا شما را با اهمیت و ضرورت داشتن کپسول های آتش نشانی آشنا کردیم. برای خرید سیستم های اطفا حریق یا خرید کپسول های آتش نشانی با مشاوران ما در شرکت تدبیر تماس بگیرید.

پست قبلی

اسپرینکلر چیست

پست بعدی

کپسول های آتش نشانی فوم یا همان کف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…