اهمیت استفاده از سیستم های اعلام حریق

اهمیت استفاده از سیستم اعلان حریق

استفاده از سیستم ها و تجهیزات اعلام حریق برای شناسایی سریع آتش اهمیت بالایی دارد. تشخیص سریعتر آتش نیز تأثیر زیادی بر زمان کنترل آن دارد. از طرفی استفاده از این تجهیزات در کنار سیستم های اطفا حریق عملکرد این سیستم ها را بسیار بالا میبرد. در زمان وقوع آتش به کمک این تجهیزات مکان دقیق آتش نشان داده میشود. لذا افراد با سرعت بیشتری وقوع آتش را تشخیص داده و اقدامات  لازم را انجام میدهند. از این رو بکارگیری سیستم های اعلام حریق در ساختمان برای کاهش تلفات ناشی از آتش کاربرد بسیاری دارد.

سیستم اعلام حریق چیست؟

به طور کلی به سیستم اعلام حریق عبارتند از تجهیزاتی که محل وقوع آتش را به افراد داخل ساختمان و سیستم های مربوطه گزارش میدهد. به عبارت دیگر سیستم اعلام حریق شامل مجموعه ای از تجهیزات، دستگاه ها و وسایل الکترونیکی است که برای تشخیص حریق و آتش سوزی و هشدار دادن در مراحل اولیه استفاده می شود. و در صورت بروز هرگونه علایم آتش سوزی سیستم هشدار دهنده فعال میشود. اجرا و بهره برداری از سیستم اعلام حریق به منظور حفاظت از جان افراد و جلوگیری از زیان های مالی صورت می گیرد. سیستم اعلام و اطفای حریق از سیستم های امنیتی برای تجهیزات سازمان های صنعتی، اماکن مسکونی و ساختمان ها است. انواع سیستم های اعلام حریق با اجزا و سنسور های مختلف عمل تشخیص را انجام میدهند. و اهمیت استفاده از این سیستم در تشخیص و اعلام سریع حریق به ساکنین میباشد.

نحوه عملکرد سیستم های تشخیص آتش چگونه است؟

مهمترین بخش سیستم های اعلام حریق ، دتکتور های تشخیص آتش میباشند. به کمک این تجهیزات اطلاعات مربوط به وقوع آتش را به مراکزی انتقال میدهد. در صورتی که ساختمان به سیستم های اطفاء حریق تجهیز شده باشد، عملیات مهار آتش نیز به صورت خودکار پس از تشخیص آن انجام میشود. به این صورت که در هنگام وقوع آتش مراکز الکترونیکی دستوری جهت انجام مهار آتش به تجهیزات خودکار اطفاء حریق میدهند. سپس سیستم های مربوطه فعال شده و آتش را مهار میکنند. از این رو استفاده از سیستم های اعلام حریق به خصوص در مراکز بزرگ بسیار بالا میباشد.

اهمیت استفاده از سیستم اعلان حریق

اهمیت سیستم های اعلام حریق

صرف‌ نظر از پیشگیری و مدیریت حوادث و سوانح احتمالی، تأمین امنیت شهروندان و کارکنان یک مجموعه‌ چند منظوره نیز از مهم‌ترین  اولویت ‌های مدیریتی به ‌شمار میرود. هدف مراکز تجاری، فراهم ‌آوردن فضایی برای بازدید، خرید و تفریح شهروندان است؛ در این راستا، همواره شمار بسیاری از افراد در فضاهای گوناگون مجتمع، از جمله فضاهای فروشگاهی ، رستورانی ، بازی و سرگرمی، نمایشگاهی، سینمایی، ورزشی، مغازه‌ های برند و تک ‌فروشی و … حضور دارند. از طرفی هم امنیت این افراد در صورت ایجاد حادثه بر عهده مالک مکان مورد نظر میباشد. از این رو سازمان آتش نشانی و دیگر نهادهای ذیربط نیز در این خصوص، آیین ‌نامه‌ های بسیاری را لازم به اجرا قرار دادند.

مزایا و اهمیت استفاده از سیستم اعلام حریق

مزایا و اهمیت استفاده از سیستم های اعلام حریق در حفظ امنیت افراد با تشخیص سریع آتش میباشد. به عبارت دیگر به کمک سیستم اعلام حریق یا همان FAS میتوان با آگاه ‌سازی مسئولان مربوطه پیش از فراگیر شدن آتش ‌سوزی و همچنین اتصال خودکار به سیستم اطفای حریق (FES) ، فرصت متفرق کردن جمعیت و مهار آتش‌ سوزی را فراهم کرد. همچنین، سیستم های پیشرفته‌ نظارت تصویری (Access Control)، نظارت بر کلیه فضاها و کنترل هوشمندانه‌ دسترسی فیزیکی به فضاهای خاص را برای کارکنان حراست و مسئولان مرکز امکان‌پذیر می‌کنند. همگام با اینها، سامانه‌های تشخیص نفوذ (IDS) و مرکز عملیات امنیت (SOC)، ضمن مدیریت عملیات امنیتی در مجتمع از هرگونه حمله‌ی سایبری به سیستم‌های یکپارچه‌ مجتمع جلوگیری میکنند.

اهمیت استفاده از تجهیزات مناسب در سیستم اعلام حریق

در سیستم های اعلام حریق استفاده از تجهیزات مناسب اهمیت بالایی دارد. به خصوص نوع دتکتور ها در این تجهیزات بسیار مهم میباشد. این سنسور ها داری انواع مختلفی هستند. هر یک از آنها با ویژگی خاصی از وقوع آتش آن را تشخیص میدهند. از این رو باید با شناخت آن و برسی محیط نوع این تجهیزات را انتخاب کنید. برای مثال در فضای کوچکتر شاید سنسور های تشخیص گاز سریع تر از سایر موارد آن را اعلام کنند.

نتیجه گیری 

اهمیت استفاده از سیستم های اعلام حریق جهت کاهش تلفات ناشی از آتش سوزی بسیار با اهمیت است. این سیستم عبارتند از تجهیزاتی که وظیفه آن تشخیص و اعلام آتش به ساکنین و سیستم های الکترونیکی مرکز میباشد. در صورت استفاده از سیستم های اطفاء حریق در کنار این سیستم ها عملیات مهار آتش به سرعت پس از تشخیص وقوع شروع میشود.

پست قبلی

انواع گاز های اطفا حریق کدامند؟ (بررسی مزایا و معایب)

پست بعدی

اجزای سیستم اطفاء حریق آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…