انواع گاز های اطفا حریق کدامند؟ (بررسی مزایا و معایب)

انواع گاز اطفا حریق

در سیستم های مهار آتش گازی انواع بسیاری زیادی از گاز های اطفا حریق استفاده میشود. هر یک از این گاز ها کاربرد های متفاوتی دارند. برخی از آن تنها آتش را خفه میکنند. برخی دیگر علاوه بر آن حرارت محیط را پایین می آورند.  از این رو تأثیرگذاری هر یک تفاوت بسیار زیادی دارد. از طرف دیگر به دلیل محدودیت هز یک از این گاز ها ، کاربرد بسیار متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. لذا با شناخت انواع گاز های اطفا حریق میتوان انتخاب مناسبی در خصوص استفاده از سیستم اطفاأ حریق گازی داشت. در ادامه جهت شناخت بهتر شما توضیحاتی در خصوص معرفی سیستم اطفاء حریق گازی داده میشود.

معرفی سیستم اطفا حریق گازی

یکی از مهمترین سیستم های اطفا حریق میباشد. در تجهیزات این سیستم از انواع گاز های مختلف برای اطفا حریق استفاده میشود. این به این معناست که نوع دستگاه مهار آتش گازی به نوع گاز استفاده شده در آن بستگی دارد. به عبارت دیگر سیستم اطفا حریق گازی با به کارگیری گاز های غیر آتش زا موجب خاموشی حریق در محیط می شود.

اهمیت استفاده از سیستم های اطفا حریق گازی

به طور کلی انواع گاز های اطفا حریق صدمه ای به تجهیزات وارد نمیکنند. به خصوص در تجهیزات الکترونیکی به دلیل حساسیت بسیار به تجهیزات استفاده شده ، از سیستم های گازی استفاده میشود. در این کاربری استفاده از روش های دیگر مانند سیستم های آبی عملاً تجهیزات از بین خواهند رفت. به عبارت دیگر روش های اطفاء حریق گازی در مواقعی به کار برده می شوند که به دلیل حساسیت بالای محیط ممکن است استفاده از آب و فوم به وسایل و تجهیزات موجود در محیط آسیب وارد کند. البته استفاده از این سیستم ها باید با توجه به کاربرد انواع گاز های اطفا حریق صورت گیرد.

معرفی انواع گاز های اطفا حریق

معرفی انواع گاز های اطفا حریق

به طور کلی هر یک از انواع گاز های اطفا حریق تأثیرگذاری متفاوتی بر آتش دارد. از طرفی هم هر یک از این گازها دارای محدودیت های خاص خود هستند. که به همین دلیل استفاده از آنها در برخی از زمینه ها چندان مناسب نیست. در زیر برخی از مهمترین گاز های مهار آتش آورده شده است.

  • گاز دی اکسید کربن (CO2)
  • گاز اطفا حریق آرگون – IG-01
  • گاز اطفا حریق آرگونیت – IG-55
  • گاز Inergen

در ادامه برای درک بهتر از انواع گاز های اطفا حریق توضیحات بیشتری داده میشود.

معرفی گاز اطفاء آتش دی اکسید کربن

دی اکسید کربن در درجه اول برای مبارزه با کلاس های آتش نشانی B و C مناسب است به دلیل خاصیت فیزیکی ، دی اکسید کربن تنها گاز خاموش کننده ای است که در خاموش کننده های آتش نشانی و وسایل اطفاء حریق نیز به کار می رود. در سیستم های خاموش کردن آتش ثابت ، دی اکسید کربن در حالت مایع در سیلندرهای فولادی با فشار بالا ذخیره می شود یا در ظروف بزرگ فشار کم تا ۲۰ درجه سانتیگراد سرد می شود. با ذخیره کردن آن به عنوان یک مایع ، حجم قابل توجهی بیشتر از عامل خاموش کننده می تواند به صورت مؤثر ذخیره شود.

اهمیت میزان دی اکسید کربن

میزان گاز دی اکسید کربن دارای خطرات جدی برای سلامت انسان و محیط زیست میباشد. همان طور که میدانید دی اکسید کربن یکی از گاز های مضر برای انسان است. از این رو در این سیستم ها مقادیر مشخصی از این گاز وجود دارد. از طرفی به دلیل مشکلات گاز دی اکسید کربن برای سلامتی انسان ، شرکت های بیمه شغلی در صورت تجاوز بیش از حد مجاز بیش از ۵٪ حجم ، اقدامات حفاظتی خاصی را تجویز می کنند. گاز اطفا حریق دی اکسید کربن در درجه اول به عنوان ماده خاموش کننده در سیستم های الکتریکی و الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد زیرا بر خلاف کلیه مواد خاموش کننده آب و اکثر پودرها ، رسانای الکتریکی نیست. هنگام طراحی سیستم ها باید به این نکته توجه داشت که دی اکسید کربن یک سم تنفسی است. لذا محدودیت بالایی در استفاده از آن وجود دارد.

گاز اطفاء حریق آرگون

یک از انواع گاز های پاک اطفا حریق میباشد. این به این معناست که تأثیر منفی بروی سلامت انسان دارد. همچنین به دلیل مواد استفاده شده در این گاز ها هیچ خطری برای محیط زیست ندارد. به عبارت دیگر آرگون یک گاز بی اثر به دست آمده از هوای محیط است که به عنوان ماده خاموش کننده برای سیستم های خاموش کردن آتش ثابت به عنوان یک گاز فشرده شده در سیلندرهای فولادی با فشار بالا ذخیره می شود. حداکثر فشار کار در حال حاضر ۳۰۰ بار است.

محدودیت گاز آرگون

یکی از محدودیت های گاز آرگون کاهش اکسیژن محیط میباشد. در واقع به طور کلی تمامی انواع گاز های اطفا حریق باعث کاهش سطح اکسیژن محیط میشوند. با این حال ، هنگام تشکیل غلظت گاز آرگون ، به ویژه در صورت بروز آتش سوزی ، ممکن است خطرات ناشی از گازهای احتراق و کمبود اکسیژن ایجاد شود. آرگون ۹۳/۰٪ جو زمین را تشکیل می دهد. چگالی آن در رابطه با هوا ۱.۳۸: ۱ است. همچنین علت نام گذری آرگون به عنوان یکی از گاز های بی اثر تراکم خاص خود و عدم تحرک زیاد آن میباشد. به این معناست که آرگون در موارد خاص برای مثال از نظر نیتروژن سودمند است. به عنوان یک گاز خاموش آتش سوزی های فلزی. توجه: غلظت بالای خاموش این گاز در موارد خاص می تواند در اثر کمبود اکسیژن جان خود را در معرض خطر قرار دهد.

نتیجه گیری

به انتهای مقاله معرفی انواع گازهای اطفا حریق رسیدیم. در این مقاله مزایا و معایب گاز آرگون و کربن دی اکسید را بررسی کردیم. به نظر شما کدام گاز برای استفاده در سیستم های اطفا حریق گازی مناسب است؟

پست قبلی

آشنایی کامل با کلاس های اطفا حریق و آتش A B C D E

پست بعدی

اهمیت استفاده از سیستم های اعلام حریق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…