انواع کپسول آتش نشانی

کپسول آتش نشانی، مخزنی است به شکل استوانه که داخل آن با موادی خاص و تحت فشار بالا پر شده است. کاربرد این کپسول‌ها برای مهار آتش سوزی در شرایط مختلف است. البته نوع کپسولی که برای اطفاء حریق‌های مختلف به کار برده می‌شود، متفاوت است. از آن جا که نوع آتش سوزی و دلیل بروز آن‌ها و همچنین موادی که در حال سوختن هستند با هم فرق دارد پس می‌توان گفت که نحوه مهار انواع آتش به ماهیت آتش بستگی دارد.

بنابراین به منظور عملکرد بهتر و مهار سریع‌تر و راحت‌تر آتش سوزی‌ها، انواع کپسول‌های آتش نشانی طراحی و تولید شده‌اند که هر کدام کاربردی متفاوت دارند. بنابراین به منظور افزایش سطح آگاهی شما عزیزان، انواع کپسول آتش نشانی را به شما معرفی کرده و برای خرید کپسول بیوورسال و خرید کپسول پودر و گاز شما را راهنمایی می‌کنیم.

 کپسول‌های آتش نشانی بر چند نوع بوده و هر کدام چه کاربردی دارند؟

همان طور که پیشتر به آن اشاره داشتیم کپسول‌‎های آتش نشانی براساس ماهیت آتش‌ها طراحی می‌شوند تا بتواند به بهترین شکل از عهده مهار آتش سوزی برآیند.

۱- کپسول آتش نشانی فوم

نواری خردلی دور این محصول کشیده شده و کاربرد آن اطفاء حریق مایعات است. همان گونه که از نام این کپسول مشخص است، درون آن با محتویات فوم آبکی پر شده است. بنابراین برای استفاده در استفاده در آتش سوزی تجهیزات برقی و کاغذی مناسب نبوده و اثراتی نامطلوب به جای خواهد گذاشت.

کپسول آتش نشانی فوم در مقایسه با سایر کپسول‌های آتش نشانی کاربردی کمتر دارد. این کپسول جهت مهار آتش سوزی مایعاتی که قابلیت اشتعال دارند، مناسب است.

عملکرد کپسول فوم این گونه است که با فشار کپسول، محتویات فوم درون آن بیرون ریخته و با سرعت زیادی سطح مایع قابل اشتعال را می‌پوشاند به این ترتیب از رسیدن اکسیژن به مایع و آتش جلوگیری به عمل می‌آورد و به این طریق در اطفاء حریق کارآمد خواهد بود. کپسول آتش نشانی فوم برای آتش سوزی‌های نوع B طراحی شده است.

۲- کپسول آتش نشانی آبی( آب و گاز)

برای ایجاد فشار در کپسول آتش نشانی آبی از گاز CO2 درون کاتریج استفاده شده است. خاموش کننده آبی غیر قابل کنترل بوده و امکان استفاده دوباره از گاز بعد از بیرون آمدن آن از کاتریج ممکن نخواهد بود. محتویات این کپسول در زمان ۶۰ ثانیه به طور کامل از آن خارج می‌شود. کاربرد کپسول آبی برای مهار آتش سوزی‌ لوازم چوبی و فرش و مبلمان و کارتن است. کپسول آبی ( آب و گاز) در حریق نوع A به کار برده می‌شود.

۳- کپسول آتش نشانی پودری

این نوع از خاموش کننده که به کپسول آتش نشانی پودر و گاز معروف است برای اطفاء هر نوع حریقی قابل استفاده است. خاموش کننده پودر و گاز کاربرد زیادی داشته اما در این میان برای اطفاء حریق در آتش سوزی‌های فلزات و مایعات بسیار موثر خواهد بود.

کپسول آتش نشانی پودری برای مهار آتش سوزی‌هایی با منشأ الکتریکی و آتش سوزی ناشی از گازهای قابل اشتعال، آتش سوزی‌هایی با وسعت زیاد و همچنین مایعات قابل اشتعال کاربرد دارد. یعنی در مهار حریق‌هایی از انواع A و B و D و C بهترین عملکرد را خواهد داشت. خاموش کننده پودر و گاز یکی از پرکاربردترین کپسول‎‌های آتش نشانی است.

استفاده از این کپسول در محیط‌های که بسته هستند، مناسب نیست. چون ممکن است باعث آسیب رسیدن به بینایی یا دستگاه تنفسی فرد شود. برای جلوگیری از خشک شدن محتویات درون کپسول آتش نشانی پود و گاز لازم است هر ماه یک بار آن را سر و ته کنید.

۴- کپسول آتش نشانی بیوورسال

از بهترین عامل‌‎های خاموش کننده، کپسول آتش نشانی بیوورسال است. خاموش کننده بیوورسال این قابلیت را دارد که با محصور کردن گاز هیدروکربن به صورتی آتش را خاموش کند که بعد از مهار آتش در هر نقطه امکان شعله‌ور شدن مجدد آن، ممکن نباشد.

خاموش کننده بیوورسال فرموله‌ای از کنسانتره رقیق شده با آب است که قادر به مهار آتش سوزی بسیار بزرگ و با وسعت زیاد را دارد. کپسول بیوورسال از جانب سازمان‌های حفاظت از محیط زیست جهانی تایید شده است و سازگار با محیط زیست و لایه ازون است. بنابراین هم برای آنسان مضر نبوده و هم برای زیستگاه‌های جانوری و گیاهی و حتی میکروارگانیسم‌ها مخرب نخواهد بود. همچنین به تاسیسات و لوازمی که در محیط وجود دارند، هیچگونه آسیبی نخواهند رساند.

مهمترین ویژگی کپسول آتش نشانی بیوورسال، ممانعت از اشتعال، گازهای مستعد شعله‌ور شدن که در محیط جریان دارند، است. بنابراین استفاده از این کپسول در آتش سوزی‌ها می‌تواند جان آنش نشان‌ها را از بروز حادثه خطرناک بک، حفظ کند.

بیوورسال قابلیت دارد که هر چهار عامل اکسیژن و حرارت و سوخت و زنجیره آتش را که در انتشار حریق موثر هستند را به طور کامل غیر فعال کند. از کپسول آتش نشانی بیوورسال در مهار حریق‌های  A و  B استفاده می‌شود.

۵- کپسول آتش نشانی CO2

برای مهار آتش سوزی‌های ناشی از تجهیزات الکتریکی در محیط‌های سربسته از کپسول آتش نشانی CO2 بهره گرفته می‌شود. چون CO2 هادی و رسانای الکتریسته نبوده و تاثیرات مخربی بر روی وسایل نخواهد داشت. توجه داشته باشید که استفاده از خاموش کننده CO2 در فضای باز نمی‌تواند نتیجه مطلوب را داشته باشد به علت این که گاز CO2 در فضای باز پراکنده شده و در نتیجه در مهار آتش کمترین اثر را خواهد داشت. از آن جا که این کپسول توان پرتاب محتویات داخلی خود را تا ۲ الی ۴ متر دارد.

پس باید تا جایی که ممکن است به آتش نزدیک شوید. کپسول آتش نشانی CO2 حداقل در ۱۶ ثانیه تخلیه می‌شود. این کپسول برای اطفاء حریق‌های B و C کارآمد است.

جمع بندی

داشتن کپسول آتش نشانی در خانه یا در محیط کار از موارد مهم ایمنی است که حتما باید به آن توجه شود. زیرا حادثه خبر نمی‌کند در نتیجه باید همواره برای مقابله با حوادث آماده بود. آتش سوزی از حوادث ناگواری است که استفاده به موقع از کپسول آتش نشانی مناسب با ماهیت حریق می‌تواند تا حد زیادی در کم کردن آسیب‌ها و صدمات وارده موثر باشد.

خاموش کننده بیوورسال و خاموش کننده بیوورسال از انواع کپسول‌های آتش نشانی هستند که بیشترین کاربرد را در مهار حریق‌های مختلف دارند. برای خرید کپسول آتش نشانی بیوورسال و خرید کپسول آتش نشانی پودر و گاز با قیمت مناسب با کارشناسان شرکت تدبیر تماس بگیرید.

سوالات متداول انواع کپسول های آتش نشانی

بهترین نوع کپسول آتش نشانی چیست؟

کپسول های آتش نشانی هر کدام برای نوع خاصی از آتش طراحی شده اند. بهترین نوع کپسول آتش نشانی کپسول بیوورسال تدبیر است که برای انواع کلاس های آتش طراحی شده است.

کدام کپسول آتش نشانی بیشترین کاربرد را دارد؟

کپسول آتش نشانی بیوورسال تدبیر برای همه کلاس های آتش کاربرد دارد و دارای مواد غیرسمی و خورنده است به همین دلیل از بین کپسول های آتش دارای بیشترین کاربرد است.

پست قبلی

خاموش کننده حریق سازگار با محیط زیست

پست بعدی

کپسول های آتش نشانی CO2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…