انواع شیر کنترل در سیستم اطفاء حریق

انواع شیر کنترل در سیستم اطفاء حریق

یکی از اجزای مهم در خصوص سیستم های مهار آتش، شیر های کنترل هستند. انواع شیر های کنترل در سیستم اطفا حریق عملکرد متفاوتی دارند. برای مثال در برخی از این اجزا با اتصال آن به سیستم های اعلام حریق به صورت اتوماتیک عمل می کنند.

این در حالی است که در برخی از آن ها تنها با تجهیزات خاص مانند شیلنگ های آتش نشانی و افراد متخصص قابل استفاده هستند. در ادامه به برسی انواع شیر های کنترل در سیستم های اطفاء حریق خواهیم پرداخت.

معرفی شیر های آتش نشانی

شیر آتش نشانی یکی از وسایل مورد استفاده برای مقابله با آتش است. شیرهای آتش نشانی برای اطفاء حریق امری لازم و ضروری هستند. که از طریق اتصال به سیستم لوله‌کشی منطقه، آب موردنیاز آتش‌نشانان را برای اطفای حریق فراهم می‌کند.

شیر آتش نشانی (valve) وسیله‌ای است که برای قطع و وصل، تنظیم میزان جریان یا منحرف کردن مسیر جریان سیال (گازها، مایعات و…) به‌وسیله‌ی بستن، باز کردن، نیمه باز کردن یا منحرف کردن یک مسیر (کانال، لوله،…) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وظیفه اصلی شیر کنترل ولو چیست؟

شیر های ولو همان شیر های کنترل سیالات در سیستم های مهار آتش هستند که با نام ها شیر های valve شناخته میشوند. وظیفه اصلی شیر های ولو، کنترل سیال را به صورت دستی یا اتوماتیک در یک سیستم لوله کشی بر عهده دارند. آن ها ساخته شدند تا در برابر محدوده مشخصی از دما، فشار، خوردگی و ضربه های مکانیکی مقاومت نمایند. به منظور این که کل سیستم در شرایط بهینه اقتصادی بهترین عملکرد را داشته باشد، طراح می بایست مناسب ترین شیر کنترل را سایز و انتخاب کند.

شیرها بر اساس مکانیزم، نوع، کاربرد و اندازه انواع بسیار گوناگونی دارند. و در اکثر زمینه‌ها ازجمله بحث آتش نشانی و اطفای حریق نقش حیاتی بر عهده‌ دارند. در ادامه انواع شیر های کنترل ولو را برای شما برسی میکنیم.

انواع شیر های کنترل در سیستم های اطفا حریق

همان طور که گفته شد ، شیر های کنترل دارای انواع مختلفی هستند که بسته به نوع ان در سیستم های اطفا حریق ویژگی خاص خود را دارند. این موارد به شرح زیر  است :

  • شیر کنترل توپی
  • شیر کنترل کروی
  • شیر کنترل پروانه
  • شیر کنترل سماوری

در ادامه به معرفی و برسی انواع این شیر های خواهیم پرداخت.

شیر کنترل توپی در سیستم مهار آتش 

شیر توپی شامل یک توپ دقیق است که بین دو درزگیر یا نشیمنگاه دایره ای قرار دارد. شیرهای توپی دارای اندازه های مختلف درگاه هستند. عملکرد سیستم از حالت باز تا بسته با چرخش ۹۰ درجه دستگیره امکان پذیر میباشد. این شیر ها انواع مختلف دیگری نیز دارند. به طور کلی شیر توپی ها با توجه به گسترده ی بالای تولیدی آنها در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند .یکی از این صنایع انواع شیر های کنترل توپی در سیستم های مخصوص اطفاء حریق میباشد. همچنین عملکرد انواع این شیر ها بسته به نوع استفاده آن کاملا متفاوت است.

شیر کنترل کروی در سیستم های اطفاء حریق 

در یک شیر کروی جریان بوسیله ی یک دیسک دایره ای که نیرو وارد می کند به عقب یا خارج از حلقه، یا نشیمنگاه، که یک مسیر جریان باز را احاطه می کند، کنترل می شود. جهت حرکت دیسک موازی با جهت جریان و محور لوله که در آن شیر نصب شده است می باشد.

شیر های کروی 

یکی از مهمترین شیر های کنترل ولو در دستگاه های مهار آتش شیر های کروی یا ساچمه ای هستند. این شیرها یکی از زیرمجموعه شیرهای توپی هستند. البته برخلاف انها عضو مسدود کننده در شیرهای کروی کاملا کروی هستند. قابلیت کنترل شدت جریان در شیرهای ساچمه ای خیلی خوب است.

زیرا سطح مقطع عبور سیال از تقاطع سطح سوراخ دایره ای در ساچمه و سطح دایره ای مقر نشیمنگاهی ایجاد می شود. آب بندی در شیرهای ساچمه ای عالی میباشد. چرا که جهت بستن شیر با تنها یک ربع گرد کافی است.

باید گفت که این شیرها اغلب برای قطع و وصل جریان مناسب هستند و در بعضی موارد از آنها برای کنترل شدت جریان سیال هم استفاده می شود.

شیر های پروانه ای :

یکی از مهمترین انواع شیر کنترل ولو در سیستم های اطفاء حریق ، شیرهای پروانه ای است. این شیر با گردش یک چهارم دور، که در آن از یک دیسک دایره ای به عنوان عضو مسدود کننده استفاده شده است. در فرم استاندارد این شیرها،مبله شیر از دیسک (در راستای خط قطری) عبور کرده و گردش دیسک تقارن دارد.

البته در طرح های پیچیده تر، میله شیر به صورت خارج از مرکز قرار گرفته است. در اغلب شیرهای پروانه ای، مقر نشیمنگاه از تفلون ساخته می شود.که هم با دوام و هم ارزان قیمت است و برای سیستم های حامل آب بسیار مناسب می باشد.

نتیجه گیری :

شیر های کنترل با نام دیگر آن ، شیر های ولو ( valve ) نیز شناخته می شوند. این تجهیزات یکی از اعضای مهم در انواع سیستم های اطفاء حریق دستی و اتوماتیک است . به وسیله شیرهای ولو می توان عبور سیالات ( آب، گاز و موارد دیگر ) را برای مهار آتش کنترل کرد.

پست قبلی

واترمیست چیست

پست بعدی

معرفی سیستم های اطفاء حریق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…