اسپرینکلر چیست

اسپرینکلر چیست

اسپرینکلر  یکی از تجهیزات اطفاء حریق به روش اتوماتیک است. اسپرینکلر ها معمولا در سقف ها تعبیه می شوند. به طور کلی تجهیزات اسپرینکلر برای پاشیدن درست مواد ضد حریق مورد استفاده قرار می گیرند.

به دلیل آنکه نوع این دستگاه ارتباط مستقیم با نوع ماده مهار آتش دارد، لذا این دستگاه ها در انواع مختلفی تولید می گردند. هر یک از این تجهیزات برای یک دستگاه به خصوص بکارگرفته می شوند. در ادامه به معرفی این ابزار ها خواهیم پرداخت.

معرفی اسپرینکلر

یکی از تجهیزات اطفاء حریق اتوماتیک، اسپرینکلر است که هنگام اطفا حریق به صورت خودکار فعال می شود و با استفاده از سیستم اطفاء حریق آبی موجب خاموش شدن آتش می شود. عملکرد این تجهیزات به این صورت است که زمانی که وقوع آتش توسط دتکتور ها شناسایی شده و زمانی که مواد ضد آتش طی شبکه ای از لوله ها که از سقف یک ساختمان عبور می کند، آن را به محل پاشیده می شود.

در واقع هر اسپرینکلر چیزی نیست جز یک شیر آب و یک سوراخ در لوله که از طریق آن، آب می تواند به داخل ساختمان زیرین این سیستم روانه شود.

عملکرد تجهیزات اسپرینکلر چیست

عملکرد تجهیزات اسپرینکلر ها با توجه به نوع سنسور آن متفاوت است. معمولا این تجهیزات دارای یک دوشاخه حساس به حرارت هستند. این سنسور ها برای باز شدن خودکار هنگام آتش سوزی طراحی شده اند.

لازم به ذکر است که حسگر ها اغلب یکبار مصرف بوده و در صورت استفاده نیاز به تعویض آن ها در کل اسپرینکلر ها میباشد. در بعضی از اسپرینکلرها، دوشاخه از آلیاژی به نام فلز وود ساخته شده است، که مخلوطی از بیسموت، سرب، قلع و کادمیوم است و در دمای نسبتاً پایین ذوب می شود.

اما در اسپرینکلرهای دیگر، دوشاخه یک لامپ شیشه ای کوچک است که پر از مایع با پایه گلیسیرین میباشد. به این صورت طراحی شده است که گرم شده و انبساط پیدا می کند و در نتیجه میشکند.

معرفی انواع تجهیزات اسپرینکلر ها

اسپرینکلر ها دارای انواع مختلفی هستند که از نظرات مختلف به دسته های گوناگون تبدیل می شوند. به طور کلی انواع این تجهیزات از نظر نوع عملکرد آنها به صورت زیر است :

  • سیستم اسپرینکلر لوله خشک
  • سیستم اسپرینکلر لوله تر
  • سیستم اسپرینکلر پیش عملگر
  • سیستم اسپرینکلر سیلابی (Deluge)

در ادامه به معرفی هر یک از این موارد پرداخته شده است.

معرفی تجهیزات اسپرینکلر های لوله خشک 

درون لوله ها هوای تحت فشار وجود دارد و به محض فعال شدن اسپرینکلرها فشار هوا کاهش می یابد و در اثر کاهش فشار شیر آب باز می شود و آب وارد سیستم شده و پس از آن از اسپرینکلر خارج می شود.

به دلیل اینکه ابتدا فشار هوا تخلیه می شود در نتیجه تخلیه آب با تاخیر صورت گرفته، به همین دلیل در هر ناحیه اسپرینکلرهای مورد نیاز را ۳۰% افزایش می دهند. در این سیستم اغلب از اسپرینکلر بالا زن استفاده می شود.

اسپرینکلر های لوله تر چیست 

در این نوع سیستم ها آب تحت فشار، داخل لوله موجود است، به محض افزایش حرارت محیط و باز شدن اسپرینکلر، آب تخلیه می گردد. از مزایای این سیستم ها می توان به سرعت بالا و هزینه های پایین نصب اشاره کرد، در اکثر مناطقی که خطر یخ زدگی آب وجود ندارد، سیستم تر اولین انتخاب طراحان است.

اسپرینکلر پیش عملگر چیست؟

عملکرد اسپرینکلر های پیش عملگر جالب است. تجهیزات موجود در این اسپرینکلرها فرمان فعال شدن را از سیستم اعلام حریق می گیرد. به این صورت که برای استفاده از آن ها باید از سیستم اعلام حریق استفاده شود. این تجهیزات به تنهایی عمل نخواهند کرد.

درون لوله های این نوع سیستم یا هوای فشرده و یا بدون فشار وجود دارد و در سه نوع همبندی تک، هم بندی دوتایی و بدون همبندی موجود است، که مدل اول مانند سیستم تر و نوع دوم مانند سیستم خشک عمل می کند و نوع سوم آن که سیستم بدون خطا نام دارد. حتی در صورت خراب شدن سیستم اعلام حریق با باز شدن اسپرینکلرها شروع به کار می کند. در این نوع سیستم از اسپرینکلر بالا زن استفاده می شود.

معرفی اسپرینکلر سیلابی

در تجهیزات اسپرینکلر سیلابی ، مواد ضد حریق از طریق مسیر های لوله کشی شده با دستور سیستم اعلام حریق استفاده می شود. درون این لوله ها آب است و با فرمان سیستم اعلام حریق، شیر کنترل باز می شود و آب از اسپرینکلرها خارج می شود. در واقع کنار هر اسپرینکلر دکتور نصب می شود.

نتیجه گیری 

اسپرینکلر ها تجهیزاتی هستند که وظیفه پاشیدن آب و مواد ضد حریق را به عهده دارند. این سیستم ها اغلب به صورت اتوماتیک و مرتبط به سیستم های اعلام حریق است. به طور کلی این تجهیزات برای پوشش تمامی مناطق کاربرد زیادی دارد. در این مطلب به معرفی انواع تجهیزات اسپرینکلر پرداخته شد.

پست قبلی

سیستم های اطفا حریق دیتا سنتر ها

پست بعدی

اهمیت وجود کپسول های آتش نشانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…