استاندارد های استفاده از کپسول آتش نشانی

استاندارد های استفاده از کپسول آتش نشانی

تضمین عملکرد تمامی سیستم های اطفا حریق، چه دستی و چه اتوماتیک آن بسیار حائز اهمیت است. از این رو قوانین تحت عنوان استاندارد های استفاده از کپسول های آتش نشانی وجود دارد. این قوانین تمامی موارد مرتبط با این تجهیزات را بیان می کند.

از نحوه نصب این تجهیزات تا شیوه درست استفاده از آن ها در این استاندارد آورده شده است. استانداردها فعالیت کپسول های آتش نشانی را در هنگام وقوع آتش تضمین می کنند. بنابراین توجه و استفاده صحیح از آن ها بسیار مهم است.

از طرفی در خصوص انواع کپسول های آتش نشانی به دلیل وجود تفاوت های ساختار در آن ها، نیاز به رعایت نکات به خصوصی در هر یک از آن ها است. این مورد به دلیل نحوه عملکرد مواد اطفا کننده در تجهیزات دستی است. برای مثال در استفاده از کپسول های آتش نشانی آبی در کنار تجهیزات الکترونیکی اماکان بروز صدمات جانی وجود دارد.

لذا توصیه می شود این قوانین و نکات استفاده از کپسول های آتش نشانی را پیش از تهیه آن مطالعه نمایید. در این مقاله به برسی و معرفی استاندارد های استفاده از کپسول های آتش نشانی خواهیم پرداخت.

معرفی استاندارد استفاده از کپسول های آتش نشانی

همان طور که گفته شد استاندارد های استفاده از کپسول های آتش نشانی شامل تمامی موارد مربوط به این تجهیزات میشود. به طور کلی معرفی این قوانین مربوط به محل نصب کپسول آتش نشانی در ساختمان، انتخاب نوع مواد اطفا کننده در آن ها متناسب با نوع آتش سوزی احتمالی، محاسبه تعداد کپسول های آتش نشانی، فاصله استاندارد کپسول های آتش نشانی از یکدیگر، سطح پوشش کپسول های آتش نشانی و اصول نصب کپسولها می شود.

هر یک از موارد گفته شده شامل قوانین و نکاتی برای بخش های خاصی از این کپسول ها می شود. در ادامه جهت معرفی مهمترین استاندارد های استفاده از کپسول های آتش نشانی برخی از موارد مهم را مورد بررسی قرار می دهیم.

اهمیت توجه به استاندارد ها در کپسول های اطفا حریق

اهمیت استفاده از استاندارد ها به دلیل افزایش کارایی کپسول های آتش نشانی بسیار فراوان است. عدم توجه به این نکات در هنگام وقوع آتشسوزی می تواند تا حد زیادی بر روی عملکرد افراد تأثیر بگذارد.

برای مثال در خصوص محل نصب کپسول های آتش نشانی به دلیل دسترسی افراد به آن ها دارای اهمیت بسیار بالایی است. از این رو در استاندارد های استفاده از تجهیزات اطفا حریق به طور خاص در این رابطه نکاتی آوره شده است.

نکات مورد توجه در کپسول های اطفا حریق

نکات  مورد توجه در استفاده از کپسول های اطفا حریق عبارتند از جهت نصب ، فاصلبه کپسول ها در طول مشخص ، توجه به وزن کپسول به دلیل حمل ساده و احتمال سقوط آن و توچه به شرایط محیطی است. لازم به ذکر است که استاندارد های مختلفی در این رابطه بیان شده اند.

با این حال در کشور ما از استانداردهای NFPA استفاده می شود. لذا در ادامه با توجه به نکات آورده شده در استاندارد NFPA توضیحات را خواهیم داد. به طور کلی این نکات را در زیر به صورت خلاصه آورده ایم.

استاندارد نصب کپسول ها آتش نشانی

استاندارد های مختلفی به جهت نصب مناسب کپسول های اطفا حریق پرداخته اند. لذا در آن ها تفاوت هایی نیز وجود دارد. اما با این حال در کشور ما در خصوص استاندارد NFPA ، بهترین محل جهت نصب کپسول به نحوی است که برای کپسول های کمتر از ۱۸ کیلو ، ارتفاع بالاترین نقطه کپسول از سطح زمین ۱.۵ متر است.

این مورد جهت دسترسی تمامی افراد به آن است. این به معنای دسترسی کپسول به تمامی رده های سنی با تمامی افراد کوتاه قد است. تا افراد با گروه های سنی مختلف به آن دسترسی داشته و بتوانند در مواقع لزوم از آن استفاده نمایند.

همچنین جهت نصب کپسول هایی با وزن بالاتر از ۱۸ کیلوگرم این استاندارد ارتفاع تجهیزات دستی را تا یک متر تعیین می کنم. به عبارت دیگر نحوه نصب کپسول به گونه ای باشد که ارتفاع سر کپسول تا زمین ۱ متر باشد. چرا که در هنگام وقوع آتش سوزی های بزرگ با سقوط آن دچار مشکل شده و در عملکرد صحیح آن ایجاد اشکال کند.

بیشتر بخوانید: بیوورسال چیست؟

محل قرار گیری

در بسیاری از کپسول های اطفا حریق قرار گیری آن ها در کنار محیط های گرم ایجاد مشکل می کند. این مورد حتی می تواند باعث اتفاقات ناخواسته شود. از این رو توصیه می شود در زیر نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.

وجود کپسول ها درکنار مواد قابل اشتعال می تواند باعث عدم دسترسی افراد به آن ها در هنگام وقوع آتش سوزی های وسیع به دلیل حمله حریق به این مناطق گردد. که در نتیجه وجود این تجهیزات را عملا بیهوده می کند. از این رو کپسول های آتش نشانی باید به دور از مواد اشتعال زا قرار گیرند.

اهمیت دسترسی

نصب این کپسول ها باید در مناطقی قابل رویت قرار گیرد. لذا در فضاهای ورود یکی از بهترین مکان ها برای قرار گیری کپسول های آتش نشانی است. همان طور که گفته شد ، دسترسی یکی از مهمترین نکات در استفاده از کپسول های آتش نشانی است. لذا باید در ساختمان ها حداقل به تعداد هر یک از طبقات یک کپسول آتش نشانی وجود داشته باشد.

سخن آخر

در این مطلب در مورد استانداردهای کپسول های آتش نشانی صحبت کردیم توجه داشته باشید که همیشه با کیفیت ترین محصولات را بخرید. شرکت تدبیر با چندین سال سابقه در این زمینه می تواند بهترین مشاور در کنار شما باشد.

پست قبلی

تست هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی

پست بعدی

نحوه استفاده از کپسول های آتش نشانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…